Ljubljana – Univerza v Ljubljani

dnia

Ljubljana jest to stolica i jednocześnie największe miasto Słowenii. Jest to miasto o bogatej historii, którą dobrze dokumentuje zachowana architektura. Symbolem miasta jest smok, którego można znaleźć na szczycie wieży na zamku Ljubljańskim, jak również w godle miasta. Tereny Ljubljany były zamieszkane już około 2 000 lat p.n.e. – na terenie miasta znaleziono najstarsze drewniane koło. Ljubljana trafiała w ręce różnych plamion i nacji, np. Rzymian, Celtów, Ilyrczyków czy Franków. Każda z tych grup zostawiła po sobie jakiś ślad.
Ljubljana znajduje się nad rzeką Ljubljanica i jest położona na wzgórzu. Mimo tego miasto często cierpi z powodu powodzi. W samej Ljubljanie znajdują się także jeziora, np. Koseze, które zimą służą za lodowiska, a latem jako kąpieliska.
Architektura w mieście jest nieco patchworkowa. Zachowały się i budowle rzyskie, jak i średniowieczne. Po jednym z trzęsień ziemi część miasta została odbudowana w stylu barokowym, a następnie w secesyjnym. Sporo budynków jest też zbudowana w stylu modernistycznym i post modernistycznym.
Głównymi atrakcjami w Ljubljanie są Zamek z XII wieku, Ratusz Miejski oraz Katedra. W mieście jest sporo parków i przestrzeni zielonych, np. park Tivoli zrobiony w stylu francuskim oraz ogród botaniczny. Ze względu na swoje położenie nad rzeką w mieście można często trafić na mosty, m.in. na Most Rzeźników, gdzie zakochani wieszają kłódki.
Ljubljana jest prawdziwą kulturalną mekką: podczas roku odbywa się tam ponad 10 000 wydarzeń kulturalnych. Podczas XIX wieku Słoweńcy i Niemcy ostro rywalizowali ze sobą w sporcie, dlatego w mieście jest wiele obiektów sportowych oraz stowarzyszeń.
Ekonomia Ljubljany oparta jest na przemyśle farmaceutycznym, petrochemicznym oraz przetwórstwa żywności. Spory jest także sektor usług publicznych.
W mieście jest dużo kawiarenek, restauracji i terenów rekreacyjnych. Jest to idealne miejsce dla cyklistów – ścieżki rowerowe są wszędzie i dochodzą do nawet najbardziej odległych zakątków miasta.

Ljubljana_in_Ljubljanicawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Ljubljana jest znana głównie z mgły i deszczu – jest to jedna z najbardziej „mokrych” stolic Europy. Lata są ciepłe i bardzo słoneczne, a zimy stosunkowo zimne – jednak temperatura rzadko spada poniżej zera.

Koszty utrzymania

Ceny w Słowenii są nieco wyższe niż w Polsce, jednak nie w sposób bardzo znaczący. Wydając stypendium bez szaleństw na pewno wystarczy na cały miesiąc. W Słowenii studenci mogą korzystać z bonów, dofinansowania do obiadów. Za około 3 euro można codziennie (w tygodniu roboczym) zjeść obiad w restauracji (3 daniowy).
Jeśli chodzi o zakupy, to nasi studenci polecają Lidla, który ma najbardziej przystępne ceny. Będąc w Ljubljanie należy pamiętać, że większość sklepów jest zamknięta w weekendy, a alkohol można kupić tylko do godziny 21.  Za dużą butelkę wody zapłacimy około 40 eurocentów, litr mleka kosztuje około 1 euro, podobnie jak chleb. Średnie wydatki na jedzenie oscylują wokół 250 euro.
Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt rzędu 250-300 euro. Pokój w akademiku jest zdecydowanie tańszy, bo jest to kwota około 100 euro. Studenci mają do wyboru dwa akademiki: Rożna Dolna bliżej centrum oraz Beżigrad, który znajduje się obok Wydziału Ekonomicznego. Pokoje w Beżigradzie są w akceptowalnym standardzie, jednak większy problem jest z łazienkami i z kuchnią. Dość powszechnym zjawiskiem są mrówki. W akademiku jest także pralnia i świetlica.
Cena biletu miesięcznego komunikacji miejskiej to 20 euro, jednak spora część osób wybiera rower jako środek transportu.

Stolnica_Sv._Nikolaja_02wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Nasi studenci bardzo pozytywnie oceniają swój pobyt na Univerza v Ljubljani. Chwalą sposób prowadzenia zajęć przez prowadzących oraz atmosferę panującą podczas semestru. Nieco słabiej w ich ocenie wypada poziom zajęć – bardzo zależy to od danego przedmiotu.  Tak samo jest z praktycznymi umiejętnościami – zalezy na co się trafi.

Na Wydziale Ekonomii znajduje się punkt ksero oraz komputery do swobodnego użytku. Na terenie uczelni są także specjalne pokoje do nauki (indywidualnej lub grupowej).

Opis niektórych kursów:

  • Transnational management – dość ciekawy przedmiot, jednak może zdarzyć się tak, że sporo informacji powtórzy się z już wcześniejszych przedmiotów. Kurs prowadzony jest przez słoweńskiego i zagranicznego wykładowcę. Trwa tylko miesiąc. Zaliczenie odbywa się poprzez projekt grupowy i jego prezentację, pracę indywidualna oraz egzamin. Egzamin jest stosunkowo prosty, wykładowca tydzień przed egzaminem opublikował case study na którym opierał się egzamin. Przedmiot polecany przez naszych studentów.
  • Economic policies of EU – przedmiot powiela wiele informacji z przedmiotu Integracja Europejska, sporo informacji jest jednak analizowane w znacznie szerszym zakresie.
  • Comparative analisys of economic and business systems – osoba prowadząca przedmiot jest bardzo wymagająca, na każde zajęcia należy przeczytać sporo materiałów oraz napisać weekly report. Prowadzący nie odpowiada na wiadomości, notorycznie się spóźnia i ma spory problem z zarządzaniem czasem. Przedmiot odradzany przez naszych studentów.

University_of_Ljubljana_Palacewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Każdy student Wydziału Ekonomii ma swojego mentora, buddy. Kontakt z nimi jest bardzo dobry, jeszcze przed przyjazdem rozpoczyna się korespondencja mailowa – pomagają oni w przygotowaniach do przyjazdu, udzielają informacji. Osoby pracujące w International Office są bardzo pomocne, udzielają wsparcia przy dopełnianiu formalności. Wszystkie informacje są przekazywane na czas. Raz w miesiącu jest organizowane spotkania z International Office, jak również wszyscy mentorzy organizują różne atrakcje dla swoich podopiecznych.

Życie studenckie

Uniwersytet zapewnia studentom dostęp do ośrodków i zajęć sportowch, a poza tym różne sekcje uczelniane organizują wydarzenia dla studentów. W mieście jest sporo klubów, pubów, kawiarnii i klubokawiarnii nocnych – jeśli ktoś będzie chciał się wybawić, nie będzie musiał daleko i długo szukać 🙂

Metelkova_mesto6wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s