San Cristóbal de La Laguna – ULL

dnia

San Cristóbal de La Laguna, nazywane La Laguna, jest to miasto leżące na Teneryfie, czyli na Wyspach Kanaryjskich należących do Hiszpanii. La Lauguna jest jednym z najbardziej znanych i popularnych wśród turystów miast na archipelagu. Związane jest to nie tylko z pięknymi plażami, klimatem idealnym na wypoczynek, ale także pięknymi zabytkami. Historyczne centrum La Laguny, która kiedyś była stolicą Wysp Kanaryjskich,   jest wpisane do rejestru UNESCO. W La Lagunie mieści się także Uniwersytet La Laguna, gdzie uczy się ponad 30 tysięcy studentów.
Miasto jest związane z wieloma znanymi postaciami, piratami i korsarzami, a także nieco bardziej świętobliwymi osobami kojarzonymi z jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście, Katedrą La Laguna. Wiele baśni i legend ma swoje korzenie w La Lagunie – aż 59 grup bajarzy wywodzi się z La Laguny.
W mieście odbywa się wiele festiwali i świąt, które są głównie związane z obchodami religijnymi. Są to, m.in. Romería de San Benito Abad czy Święto Chrystusa z La Laguny.
Sama La Laguna jest położona około 5 kilometrów od stolicy wyspy. Ulice miasta przypominają miasta Ameryki Południowej. Wynika to z faktu, że większość Wysp Kanaryjskich to był ostatni przystanek konkwistadorów przed wyprawą przez ocean – zakładając miasta w Ameryce Południowej wzorowali się m.in. na La Lagunie. Jak w więszkości niewielkich miast hiszpańskich, życie toczy się raczej powoli.

La_Laguna_BW_5wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Przez większość roku pogoda jest bardzo korzystna. Na północy wyspy jest nieco chłodniej, ale w praktyce przekłada się to na to, że zimą temperatura i tak nie spada poniżej 16-17 stopni w dzień. Tak jak i w innych hiszpańskich miastach, zimą często jest chłodniej w mieszkaniu niż na zewnątrz – bierze się to z charakterystycznego stylu budowania budynków, bez ogrzewania i bez izolacji. Warto z tego powodu wziąć jednak kilka cieplejszych rzeczy.
W La Lagunie słońce świeci przez prawie cały rok, jednak nie zdziwcie się jeśli deszcz będzie padał co najmniej kilka razy w miesiącu.

Koszty utrzymania

Jedzenie jest stosunkowo tanie – wynika to z tego, że Teneryfa jest jednym z głównych producentów wielu rodzajów żywności. Wydaje się na nie od 250-350 euro. Chleb nie jest drogi, kosztuje około 50 eurocentów. Tyle samo zapłaci się za butelkę wody, a mleko jest nieznacznie droższe, bo kosztuje około 80 eurocentów. Jedzenie na mieście nie jest specjalnie tanie, ale od czasu do czasu można sobie na to pozwolić – koszt posiłku to około 8-10 euro. Ogólnie studenci stwierdzają, że stypendium nie wystarczyło im na wyrównanie kosztów pobytu.
Bardzo drogi jest transport i komunikacja miejska – bilet miesięczny na linie miejskie kosztuje 40 euro i nie wystarcza na podróżowanie po całym archipelagu.
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to pokój jednoosobowy to wydatek rzędu 200-250 euro. Miejsce w pokoju dwuosobowym jest o połowę tańsze. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania w 2-3, wtedy koszty zamieszkania stają się już znośniejsze.

LagunaCatalina01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Zajęcia prowadzone są w języku hiszpańskim. Większość studentów pozytywnie ocenia swój pobyt na  ULL. Chwalą sposób prowadzenia zajęć oraz podejście prowadzących, jednak poziom zajęć różnił się w zależności od przedmiotu. Poziom egzaminów nie był wyśrubowany.
Na ULL przedmioty rozdzialane są na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Zajęcia w ramach obu części przeprowadzane są w grupach 30-40 osobowych. Wszyscy prowadzący mają wyznaczone godziny konsultacji, dwa razy w tygodniu i trwające przynajmniej 5 godzin. Kontakt z nauczycielami był również bardzo dobry. Zaliczenie często przyjmowało formę dwu etapową: 30% oceny to była praca podczas semestru, a 70% oceny końcowej wynikało z egzaimnu.

LagunaTeatro02wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Uczelnia przyjęła naszych studentów bardzo mile, jednak jeśli chodzi o formalności, to należy uzbroić się w cierpliwość: nie raz się zdarzało, że terminy ulegały zmianie.

Życie studenckie

ULL oferuje wiele zajęć sportowych – zapisanie na nie związane jest często z dodatkowymi punktami ECTS.
Większość studentów spotyka się wieczorem w Lagunie, gdzie bawią się w klubach, dyskotekach czy na plaży. Równie popularne są wycieczki do stolicy. Rodowici Hiszpanie chętnie się integrują z „erasmusami”.

Central_de_Telefónica,_San_Cristóbal_de_La_Laguna,_Tenerife,_España,_2012-12-15,_DD_02wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s