San Cristóbal de La Laguna – ULL

San Cristóbal de La Laguna, nazywane La Laguna, jest to miasto leżące na Teneryfie, czyli na Wyspach Kanaryjskich należących do Hiszpanii. La Lauguna jest jednym z najbardziej znanych i popularnych wśród turystów miast na archipelagu. Związane jest to nie tylko z pięknymi plażami, klimatem idealnym na wypoczynek, ale także pięknymi zabytkami. Historyczne centrum La Laguny, która kiedyś była stolicą Wysp Kanaryjskich,   jest wpisane do rejestru UNESCO. W La Lagunie mieści się także Uniwersytet La Laguna, gdzie uczy się ponad 30 tysięcy studentów.
Miasto jest związane z wieloma znanymi postaciami, piratami i korsarzami, a także nieco bardziej świętobliwymi osobami kojarzonymi z jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście, Katedrą La Laguna. Wiele baśni i legend ma swoje korzenie w La Lagunie – aż 59 grup bajarzy wywodzi się z La Laguny.
W mieście odbywa się wiele festiwali i świąt, które są głównie związane z obchodami religijnymi. Są to, m.in. Romería de San Benito Abad czy Święto Chrystusa z La Laguny.
Sama La Laguna jest położona około 5 kilometrów od stolicy wyspy. Ulice miasta przypominają miasta Ameryki Południowej. Wynika to z faktu, że większość Wysp Kanaryjskich to był ostatni przystanek konkwistadorów przed wyprawą przez ocean – zakładając miasta w Ameryce Południowej wzorowali się m.in. na La Lagunie. Jak w więszkości niewielkich miast hiszpańskich, życie toczy się raczej powoli.

La_Laguna_BW_5wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Przez większość roku pogoda jest bardzo korzystna. Na północy wyspy jest nieco chłodniej, ale w praktyce przekłada się to na to, że zimą temperatura i tak nie spada poniżej 16-17 stopni w dzień. Tak jak i w innych hiszpańskich miastach, zimą często jest chłodniej w mieszkaniu niż na zewnątrz – bierze się to z charakterystycznego stylu budowania budynków, bez ogrzewania i bez izolacji. Warto z tego powodu wziąć jednak kilka cieplejszych rzeczy.
Pogoda może się zmieniać gdy przemieścimy się z jednego rejonu wyspy na drugi.

Koszty utrzymania – aktualizacja 14.06.2019

Większość studentów decyduje się na wynajem pokoju w mieszkaniu, bowiem jest często tańszy niż akademiki. Mieszkania w większości zlokalizowane są w centrum jednak standard nie jest zbyt wysoki.  Pokój można wynająć już za 200 EUR, jednak zwykle jest to koszt  240-270 EUR/m-c z opłatami. Pobierana jest kaucja w wysokości jednego czynszu.

W mieści można bez problemu poruszać się środkami komunikacji miejskiej. Koszt miesięcznej karta  upoważniającej do korzystania z transportu na całej wyspie to 30 EUR dla rezydentów. Studenci mogą zarejestrować swój pobyt na wyspie i otrzymać status rezydenta zgłaszając się na policję i wyrobić numer identyfikacyjny dla obcokrajowców (NIE – Número de Identificación de Extranjero). Więcej informacji np. tutaj.

Koszty życia są nieco wyższe niż w Polsce dlatego zakupy warto robić w supermarketach i na lokalnych ryneczkach.

By znaleźć pracę trzeba mówić po hiszpańsku. W miasteczku, gdzie jest dużo studentów, a bezrobocie wysokie nie będzie to łatwe zadanie.

LagunaCatalina01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Zajęcia prowadzone są w języku hiszpańskim. W International office obsługa również mówi tylko po hiszpańsku.
Na ULL zajęcia odbywają się w blokach tygodniowych, codziennie po 4-5 godzin. Warunkiem zaliczenia części przedmiotów była praca zaliczeniowa, a niektórych egzamin. Część zajęć z zakresu ekonomii odbywała się on-line z możliwością konsultacji co tydzień. Zajęcia z dziedziny turystyki odbywały się zarówno na uczelni jak i w „terenie”. Były również zajęcia z praktykami.

Wiele z zajęć poświęconych jest tematyce Wysp Kanaryjskich, zatem przed wyjazdem dobrze jest sie z nimi zapoznać.

Na uczelni działa organizacja zajmująca się studentami Erasmus+ jednak głównie zaangażowana jest w organizacje eventów. Na początku semestru organizowany jest Orientation Day.

LagunaTeatro02wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Uczelnia przyjęła naszych studentów bardzo mile, jednak jeśli chodzi o formalności, to należy uzbroić się w cierpliwość: nie raz się zdarzało, że terminy ulegały zmianie.

Życie studenckie

ULL oferuje wiele zajęć sportowych – zapisanie na nie związane jest często z dodatkowymi punktami ECTS.
Większość studentów spotyka się wieczorem w Lagunie, gdzie bawią się w klubach, dyskotekach czy na plaży. Równie popularne są wycieczki do stolicy. Rodowici Hiszpanie chętnie się integrują z „erasmusami”.

Central_de_Telefónica,_San_Cristóbal_de_La_Laguna,_Tenerife,_España,_2012-12-15,_DD_02wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s