Jyväskylä – AMK

dnia

Jyväskylä jest to średniej wielkości miasto znajdujące się w Finlandii na obszarze Pojezierza Fińskiego. Jyväskylä jest od dawna związana z edukacją – było to pierwsze miejsce na świecie, gdzie można było się uczyć w języku fińskim. Do dzisiaj jest to ważny ośrodek edukacji. Miasto może się również pochwalić ciekawą architekturą, gdyż to właśnie tutaj najwięcej swoich prac zrealizował znany fiński architekt, Alvar Aalto. Do tego w Jyväskylä odbywa się parę festiwali, jak również wyścigi samochodowe (Rally Finland).
Pierwsze ślady osad ludzkich w Jyväskylä pochodzą z epoki kamienia, jednak Jyväskylä nie zostało oficjalnie miastem aż do 1837 roku. Zdecydowanie to powstanie paru szkół w tym okresie stało za dalszym rozwojem miasta.
Jyväskylä jest otoczone jeziorami. W mieście jest aż 328 jezior, a jeziora i rzeki stanowią ponad 20% całej powierzchni miasta. Wszędzie gdzie wzrokiem sięgnąć są tylko góry, lasy i jeziora 🙂
W Jyväskylä stacjonują Fińskie Siły Powietrzne. Ekonomia Jyväskylä opiera się na drewnie – zatem, wszystko co związane z papierem, pulpą czy palami. Jednak obecnie z dużą dynamiką rozwia się także sektor IT oraz informacyny, sektor odnawialnych źródeł energii oraz zdrowia.
W mieście funkcjonuje kilka muzeów, np. muzeum lotnictwa lub muzeum regionalne.

Palokkajarvi_(2095922016)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Jadąc do Jyväskylä trzeba się przygotować na sługie, śnieżne i srogie zimy. Podczas tego okresu panuje generalnie zmrok – dziennie słońce świeci tylko przez ok. 5h. Latem za to trwają białe noce. Temperatura wtedy też nie jest za imponująca, bo oscyluje wokół 20-22°C.

Koszty utrzymania

Finlandia, tak jak inne kraje skandynawskie, jest bardzo droga. Na jedzenie wydaje się średnio 200 euro. Nie trzeba kupować biletów komunikacji miejskiej – tam wszyscy poruszają się rowerami, więc wystarczy pomyśleć o jakimś używanym rowerze. Woda mineralna (1,5 litra) kosztuje prawie 1 euro.
Pokój w akademiku to koszt około 250-300 euro. Akademiki czasem przypominają nieco mieszkania: są to osobne pojedyncze pokoje, np. 3-4 na „mieszkanie”, do których jest osobna kuchnia, łazienka, balkon itd. Pokoje są umeblowane – jednak należy być ostrożnym przy wyborze zakwaterowania, gdyż nie każdy akademik ma takie luksusy 😉

Jyväskylän_kaupunginkirkkowikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Nasi studenci bardzo dobrze wspominają pobyt na AMK. Szczególnie cenili sobie atmosferę panującą podczas zajęć, podejście prowadzących czy sposób prowadzenia wykładów. Językiem wykładowym jest oczywiście angielski, którym wszyscy Skandynawowie posługują się co najmniej dobrze, jeśli nie bardzo dobrze. Z zajęć można wynieść wiele praktycznych umiejętności oraz doświadczeń. Studenci zwracają uwagę, że poziom zajęć jest wyższy niż ten w Polsce.
Na uczelni ma się nieograniczony dostęp do komputerów, a także drukarek i ksero. Jest on także bezpłatny, co w sumie nie zdarza się tak często.

Agora_Kesäkuva_027wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Współpraca z International Office przebiegała w świetnej atmosferze, bardzo gładko i bez problemów. Pewnym zgrzytem był brak mentora, buddy. Brało się to z tego, że przyjezdnych studentów często jest bardzo dużo (w setkach), a mentorów jest niewielu.

W Jyväskylä  generalnie działa ESN i nawet ma własnego bloga 🙂

Życie studenckie 

W Jyväskylä jest trochę barów, pubów, a także klubów. Finowie lubią się bawić, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem miłego miejsca do spędzenia wieczoru.

Jyväskylä_University_-_Department_of_Physicswikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s