Alicante – Universidad de Alicante

dnia

Alicante jest to podwójne miasto, dosłownie: ma dwie formalne nazwy. Alicante w jezyku hiszpańskim oraz Alacant w języku walenckim. Jest to miasto znajdujące się na wybrzeżu Costa Blance, posiadające port o historycznym znaczeniu. Alicante jest podobne pod kątem wielkości do Poznania, chociaż samo centrum jest nieco mniejsze.
Jak większość miast w tym regionie, Alicante zostało założone wiele tysięcy lat p.n.e. Miasto ma wiele historycznych miejsc, rzymskich, iberyjskich, greckich, kartagańskich, które są nadal dostępne dla turystów.  Przez wiele lat Alicante było polem bitwy pomiędzy wieloma różnymi wrogimi obozami (m.in. kastylijczykami, królami Walencji, Arabami).
Obecnie najważniejszą częścią miasta jest jego port, który powoli wyciąga się z dużego kryzysu (2008). Port ma profil głównie turystyczny, jednak istnieją plany przerobienia go na port bardziej przemysłowy. Z miastem zwiazany jest także przemysł filmowy – ma tu swoja siedzibę Ciudad de la Luz, producent m.in. filmów o Asterixie i Obelixie.
Jedną z głównych atrakcji Alicante, poza portem, jest Zamek św. Barbary. Zamek znajduje się na szczycie góry Benacantil, u podnóża której znajduje się miasto. Uwagę turystów przyciąga również jedna z najpiękniejszych promenad w Hiszpani. W mieście jest także dużo parków oraz obiektów rekreacyjnych.
Z Alicante mocno związana jest pobliska wyspa Tabarca, która kiedyś była  pirackim portem, teraz jest atrakcją turystyczną.
W mieście odbywa się także festiwal podczas przesilenia letniego (Ogniska św. Jana).

Puerto_de_Alicantewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda nie będzie zaskoczeniem: w Alicante jest bardzo ciepło latem, prawie ne pada, a zimy są bardzo łagodne. Nie ma gwałtownych zmian pogody. Chłodno może być tylko w nocy. Budynki są tak skonstruowane, żeby było chłodno w ciągu dnia, dlatego w okresie zimowym w mieszkaniu może być chłodniej, niż na zewnątrz. Nie ma zwyczaju instalowania w mieszkaniach centralnego ogrzewania, dlatego warto zwrócić uwagę, czy na wyposażeniu są przenośne piecyki.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania w Alicante nie są specjalnie wyższe niż w reszcie Hiszpani. Codzienne zakupy najlepiej robić w supermaketach, np. Mercadona, Dia, a świeże produkty kupować w warzywniakach. Na jedzenie wydaje się średnio 150-200 euro. Za butelkę wody mineralnej płaci się ok. 50 eurocentów, a jeśli chce się zjeść coś na mieście, to jest to koszt około 8-10 euro.

Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 180-250 euro. Koszty grupowego wynajmu mieszkania są o wiele niższe, niż wynajęcie pokoju w akademiku. Najlepiej mieszkać w samym centrum Alicante w okolicach Mercado Central, Luceros czy Plaza de Toros. Pozwala to na częste wycieczki na plażę, a ma się także autobus na uczelnię, który kursuje często. Warto zwrócić uwagę na sprzęty oraz wyposażenie mieszkania, np. czy właściciel udostępnia kołdrę itd.

Luceros3wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Studenci z oszczędnym optymizmem wypowiadają się na temat prowadzących oraz jakości zajęć na uniwersytecie – można różnie trafić. Zajęcia odbywają się wspólnie razem z hiszpańskimi studentami. Jedynym udogodnieniem dla „erasmusów” jest możliwość korzystania ze słownika podczas egzaminu. Egzamin zazwyczaj przyjmuje formę testu. Ważne jest uczęszczanie na zajęcia, bo obecność jest sprawdzana i pilnowana.
Kampus jest bardzo dużym ośrodkiem znajdującym się poza centrum. Znajduje się tam biblioteka, ksero i stanowiska komputerowe są do dyspozycji studentów. Do tego funkcjonują cztery stołówki (nazywane „social club”), gdzie można kupić przekąski, posiłek, kawę itd.

ESN/International Office

Z uczelnią nie było żadnych problemów – komunikacja przebiegała bardzo sprawnie, wszystkie informacje były przekazywane w odpowiednich terminach. Pojawiały się dokładne instrukcje jak wypełnić formalności czy jak załatwić inne papierkowe sprawy.

Życie studenckie

Miasto nocą tętni życiem. Funkcjonuje w nim niezliczona liczba klubów, pubów oraz dyskotek. Często wiele imprez odbywa się na plażach, np. Św. Jana. Każdego lata przez dwa miesiące odbywają się koncerty muzyczne. W mieście co rusz organizowane sa różne pochody i imprezy publiczne. Z klubów można polecić Marmarelę i Krakena w porcie, Stereo z muzyką alternatywną czy 5ta Avenidę z muzyką latynoską.

Mercado_de_Alicantewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s