Vigo – Universidade de Vigo

Vigo z początku nie robi dobrego wrażenia, jest w nim dużo blokowisk, porzuconych budynków, mało architektonicznych dzieł. Jednak po lepszym poznaniu można stwierdzić, że jest urocze! Jak na Hiszpanię przystało jest w nim dużo pubów i kawiarni, gdzie można spotkać przemiłych i towarzyskich Hiszpanów. Rzadko trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, bo wszędzie jest blisko. Jedynie na plażę czy na uniwersytet trzeba jechać ok 30min autobusem. Podczas Świąt Bożego Narodzenia miasto jest przystrojone milionem światełek, a na głównym placu stoi wielka choinka. Można naprawdę poczuć magię świąt! Warto odwiedzić to niewielkie, ale tętniące życiem miasto!

Pogoda

Galicja jest rejonem deszczowym, zwłaszcza  w porze zimowej. Dlatego też, często pada deszcz i to dość intensywny. Należy zatem zainwestować w parasol, a czasami także i kalosze. Na szczęścia przy jednocześnie jest ciepło, nieraz aż duszno. Deszcz pada szczególnie w okresie grudzień-luty. Do listopada słońce pozwala na opalanie się na plaży. Nad oceanem bywa czasem bardzo wietrznie, ale w mieście nie jest to odczuwalne. Najniższa temperatura jakiej doświadczyli nasi studenci to 5 stopni, najwyższa 30. Wilgotność powietrza jest bardzo duża, co szczególnie można odczuć w mieszkaniach. Często, nie używając ogrzewania, temperatura w mieszkaniu była podobna do tej na dworze.

Michel_Paczevich_-_Loghdomoj_en_str._Urzáizwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Koszty utrzymania

Galicja jest stosunkowo tania. Vigo nie jest miastem turystycznym, dlatego ceny nie są wysokie. Koszt wynajmu pokoju to mniej więcej 130-170 euro za miesiąc plus rachunki (u mnie 165 plus 5-15 rachunków za miesiąc). Zakupy najlepiej robić w supermarketach (Froiz, Gadis, Eroski. Robiąc podstawowe zakupy spożywcze na dwa dni trzeba wydać ok 15 euro. Średnie miesięczne wydatki naszych studentów wynoszą ok. 600 euro. Jeśli chodzi o możliwość podjęcia pracy to International Office wysyła oferty mailowo.

Vigo_shopping_streetwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki mieszkaniowe

W Vigo jest bardzo dużo mieszkań, które są wynajmowane studentom z Erasmusa. Relacje naszych studentów: „Mieszkałam w mieszkaniu 4 osobowym z dwoma łazienkami z jedną Polką i dwoma Niemkami. Każda z nas miała swój pokój, jedna łazienka przypadała na dwie osoby, kuchnia i ogromny balkon były wspólne. Właściciele mieszkania mieszkali za ścianą, ale nie było z nimi żadnych problemów, nie kontrolowali nas, bardzo często pomagali. Wynajęcie pokoju w mieszkaniu jest najlepszą opcją. Większość mieszkań znajduje się w centrum, a więc ma się niedaleko do atrakcji i ważnych punktów. Dlatego, że uniwersytet znajduje się w górach, z każdej lokalizacji trzeba do niego dojechać autobusem. Z tego powodu odległość od kampusu nie powinna być kryterium decydującym. Wypełniając specjalną aplikację przed wyjazdem, przydzielony zostaje nam opiekun, który może pomóc ze znalezieniem mieszkania. Jest to bardzo istotne, gdyż mają oni bazę mieszkań, na które warto zwrócić uwagę oraz które trzeba omijać szerokim łukiem (np. ze względu na wilgoć, grzyba, przychodzących bez zapowiedzi właścicieli, itp.). Z Polski na pewno warto zabrać kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy. Warto również zaopatrzyć się w podstawowe leki, szczególnie na przeziębienie i gardło. Owszem, w Hiszpanii są apteki, jednak cena leków jest o wiele wyższa.”

„Mieszkałam w pokoju jednoosobowym w centrum Vigo i takie rozwiązanie uważam za najlepsze. Warto wybrać pokój, w którym okna są plastikowe a nie drewniane bądź przesuwane (w zimnych miesiącach to ważna kwestia, w mieszkaniach jest chłodno). W moim pokoju była pościel, ale niektóre mieszkania nie oferowały kompletu i znajomi musieli sami ją sobie załatwiać – najczęściej rodzice przysyłali im z Polski.”

Illas_Cies_Praiawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Warunków studiowania nie można nazwać trudnymi. Nauczyciele są bardzo przyjaźnie nastawieni, nie stwarzają żadnych problemów. Studenci mają wolny dostęp do biblioteki i taniego ksera. Na każdym wydziale znajduje się stołówka, gdzie można zjeść śniadanie, obiad czy wypić kawę. Wszystko w przystępnych cenach. Uczelnia leży w pięknym miejscu, dookoła rozciągają się góry. Budynki są nowoczesne i ładnie zaprojektowane, wydziały tworzą zwarty i nowoczesny kampus.

Opis niektórych kursów

„History of Economy – nauczyciel słabo mówi po angielsku. Zajęcia polegają przygotowywaniu prezentacji na podstawie wyznaczonej książki. Dość monotonne i nużące, ale łatwe do zdania.

European Union Law – przedmiot z innego wydziału, prowadzony przez dwóch prowadzących. Bardzo kompetentni i dobrze posługujący się językiem angielskim. Można się dużo dowiedzieć. Są zadawane prace domowe, a na koniec odbywa się egzamin pisemny z treści przedstawianych na zajęciach i dostępnych online.

International Trade – zarówno wykłady, jak i ćwiczenia prowadzone są po hiszpańsku. W języku angielskim dostaliśmy materiały do nauki na egzamin oraz prace domowe. Sam egzamin pisemny również odbył się po angielsku, mimo że nauczyciel znał tylko hiszpański. Ale to „złoty człowiek”, miły i pomocny, więc nie ma problemu ze zdaniem.

Spanish Course – w zależności od poziomu, każdy trafiał do innej grupy. Kosztował 60euro, ale zdecydowanie warto go w nim uczestniczyć.

Uczelnia trochę rozczarowuje naszych studentów, ponieważ według oferty zamieszczanej na stronie internetowej mają wiele przedmiotów prowadzonych w języku angielskim na wydziale Economic and Business Sciences. Niestety, rzeczywistość weryfikuje, że takich przedmiotów jest niewiele, można je  policzyć na palcach jednej ręki, a w dodatku ich tematyka także nie zachwyca. Opiekun, który zostaje nam przydzielony jest zazwyczaj bardzo pomocny. Z jego inicjatywy otwierane są dodatkowe przedmioty specjalnie dla nas studentów anglojęzycznych. Niestety nadal odbiega to od poziomu, którego się spodziewamy.

International Office/ESN

ESN w Vigo działa bardzo sprawnie. Relacja naszej studentki: „Jeszcze przed przyjazdem przydzielono mi Buddy’ego, który  pomógł mi we wszystkim, czego potrzebowałam. Drugiego dnia pojechaliśmy do International Office, gdzie razem załatwiliśmy wszystkie papierkowe sprawy. Aplikowałam na Erasmusa po angielsku, jednak oferta przedmiotów w tym języku była bardzo uboga. Koordynator Wydziału na specjalną prośbę załatwił dodatkowe przedmioty po angielsku.

Pastorvigowikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Rozrywka

Życie w Vigo mało ma wspólnego z uniwersytetem. Uczelnia organizuje niewiele aktywności, poza tym znajduje się daleko od centrum. Na szczęście w Vigo działa bardzo dobrze rozwinięta sekcja organizacji ESN. To oni organizują wszystkie aktywności dla studentów z Erasmusa. W pierwszym miesiącu, każdego dnia odbywa się jakaś aktywność: chat&beer, chat&tapas, dzień sportu, imprezy tematyczne itp. Były organizowane również zajęcia sportowe: gra w koszykówkę, piłkę nożną, surfowanie, wspólny jogging, kręgle. Przynajmniej raz w tygodniu odbywją się imprezy w klubach partnerskich, które zupełnie różnią się od naszych. Tam tzw. „before” zaczyna się ok. godz. 24, ok. 2 idzie się do pubu, a dopiero między 3 a 4 wchodzi się do klubu. Imprezy trwają do 7-8 rano. Dziwnie, ale można się przyzwyczaić! 😉 Na nudę na Erasmusie w Vigo nie można narzekać!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s