Goettingen – Georg-August-Universität

dnia

Goettingen to niewielkie miasto w centrum Niemiec o typowo studenckim charakterze – ok. połowę mieszkańców stanowią studenci (widać to wyraźnie podczas przerwy w nauce, miasto wtedy pustoszeje). Z powodu niewielkiego rozmiaru miasta najlepszym środkiem transportu jest rower. Zarówno jeśli chodzi o życie naukowe jak i studenckie, niczego tutaj nie brakuje (jedna ogromna biblioteka i mniejsze przy każdym wydziale, stołówka z niskimi cenami dla studentów i dużo imprez praktycznie każdego dnia).

Koszty utrzymania

Ceny w sklepach są naturalnie wyższe niż w Polsce, jednak nie jest to znaczna różnica. Na pewno dużo więcej trzeba zapłacić „wychodząc na miasto” (wejście do klubu od 3euro, a piwo od 2,5euro – nie licząc imprez organizowanych w dormitoriach, gdzie ceny są niższe). Stołówka na uczelni oferuje obiad w cenie 2,5-4 euro, co dla studenta jest dobrym wyborem, gdyż wszelkie produkty mięsne oraz ryby są w Niemczech stosunkowo drogie. Jeśli chodzi o zakupy to na pewno „tanim” rozwiązaniem jest dobrze nam znany Lidl albo Aldi, natomiast, jeśli oczekujemy większego wyboru, to polecamy Rewe (ceny nie różnią się znacznie). Pracę najłatwiej znaleźć w gastronomii, gdzie nie wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego.

Goettingen_Papendiek_18wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki mieszkaniowe

Pamiętajmy, że wyjeżdżając do Goettingen, koniecznie powinniśmy zadbać o lokum przed wyjazdem. Jeśli tego nie zrobimy, na miejscu możemy napotkać spore problemy ze znalezieniem wolnego miejsca. Dla Erasmusów przeznaczone są miejsca w akademikach, w tym celu przed wyjazdem wypełniamy specjalny formularz. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to małe różnice w warunkach akademików, w przeciwieństwie do różnic w cenach (nawet 50 euro miesięcznie). Jeśli ktoś lubi przyrodę lub jest sportowcem to polecamy domy na Gutenberstarsse (ładna okolica, hala sportowa). Dobrą propozycją są akademiki na Albert Thaer Weg (ATW). Obydwa te miejsca są praktycznie obok siebie, jednak ATW jest większe. Jeśli komuś zależy na większym pokoju i bliższym dojeździe do centrum, a cena nie gra takiej roli, to polecamy akademiki na Kreuzbergring.

Gänseliesl_bei_Nacht_mit_Rosewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Niektórzy nasi studenci są zaskoczeni warunkami studiowania na uczelni niemieckiej. Obcokrajowcy mają często duże problemy ze zdaniem tamtejszych egzaminów, gdyż „styl” nauczania jest inny niż na polskich uczelniach (wiedza bardziej praktyczna niż teoretyczna). Formy egzaminów mają każdorazowo formę rozprawek (1 pytanie – od 1 strony A4 wzwyż). Pytań jest 3-4 i rzadko dotyczą prezentacji z zajęć, o czym nikt na początku semestru nie informuje. Egzaminy są 1,5 godzinne.

Opis niektórych kursów

Przedmioty prowadzone są przez profesorów z zagranicy. Odczuwalny jest ich odmienny stosunek do nauczania od tego obowiązującego na uczelniach niemieckich. Przedmioty maja prosty przekaz, takie samo wrażenie jest odnośnie zaliczeń. Zgodnie z systemem, pomimo zaliczeń w trakcie semestru w formie projektów, referatów, itp., należy zdać obowiązkowy egzamin, który przygotowywany jest przez asystentów danego wydziału (asystent jest studentem ostatniego roku, który pomaga prowadzącym z zagranicy w prowadzeniu zajęć zgodnie z zasadami i programem, przygotowuje prezentacje).

4wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

International Office

Każdemu zagranicznemu studentowi przydzielony zostaje opiekun, jednak w większości przypadków kończy się na jednorazowym spotkaniu. Według naszych studentów taka pomoc jest zupełnie wystarczająca (wytłumaczenie najważniejszych aspektów życia w mieście, reszty można dowiedzieć się podczas spotkania powitalnego). Kontakt z biurem przebiega bez żadnych problemów.

Rozrywka

W Goettingen znajduje się spora hala sportowa, gdzie za około 3 euro miesięcznie można uprawiać różne sporty (gry zespołowe, badminton, sztuki walki), za około 20 euro do tego wszystkiego dochodzi siłownia, a za 30 euro mamy dostęp także do basenu i sauny. Dodatkowo wiele sportów do wyboru za jednorazową opłatą (np. zajęcia z salsy 12 x 1,5h = 30 euro). Wszystkie informację znajdują się na stronie https://www.hochschulsport.uni-goettingen.de/cms/english.html. W ciepłe dni warto skorzystać z otwartego basenu za około 2euro za cały dzień ( z legitymacją studencką).

1600px-Goettingen_Marktplatz_Oct06_Antilivedwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Georg-August-Universität organizuje dużo zabaw dla studentów. Obcokrajowcy mogą mieć duży problem z dostosowaniem się, gdyż każda zabawa na uczelni wiąże się z przyjściem paru tysięcy osób (zaproszona jest cała uczelnia). Zatrudniana jest specjalnie ochrona, która nie specjalnie dobrze traktuje obcokrajowców. Jeśli zakupi się bilet, nie ma możliwości wyjścia z budynku. Jeśli się tak zrobi, nie ma możliwości ponownego wejścia (ewentualnie pozostawione wtedy płaszcze są do odbioru dopiero na kolejny dzień na uczelni).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s