Bruksela – EPHEC, La Haute Ecole Economique et Technique

dnia

Bruksela, nieformalna stolica Europy. Kojarzona przede wszystkim z Unią Europejską czy innymi ogranami integracji europejskiej. W Brukseli swoje siedziby mają także NATO oraz sekretariat Beneluxu. W Brukseli obowiązują dwa języki: od razu przychodzący na myśl język francuski i mniej oczywisty flamandzki. Należy rozróżnić Brukselę, jako miasto i Brukselę, jako region.
Miasto od dawna było ośrodkiem o dużym znaczeniu w Europie. Już samo położenie Brukseli dawało jej przewagę: znajduje się ona na brzegu Sienny, a kiedyś w tych okolicach przechodziły ważne trakty handlowe. Do XIII wieku miasto rozrosło się na tyle, że postawiono mury miejskie.
W Mieście Bruksela swoje siedziby mają premier, Król Belgii Philippe (w Brukselskim Królewskim Pałacu), sądy najwyższe, rady stanu czy Narodowy Bank Belgii. Flamandzki Parlament oraz Parlament Francuskiej Społeczności swoje siedziby mają także w Mieście Brusksela.
W Brukseli tylko ok. 64% mieszkańców twierdzi, że jest Belgami. Aż 70% populacji Brukseli jest pochodzenia obcego stając się znaturalizowanymi mieszkańcami dzięki reformie z 1991 roku.  36% z nich pochodzi ze Wschodu oraz z Afryki. Usłyszeć język polski nie będzie tak trudno, gdyż w Brukseli mieszka ponad 27 tysięcy rezydentów z Polski 🙂
Bruksela może pochwalić się olśniewającą i bardzo różnorodną architekturą. Zaczynając od budynków gotyckich, przez pełen przepychu Grand Place w stylu Ludwika XIV, a kończąc na znanych nam z telewizji post-modernistycznych i nowoczesnych budynków należących do Unii Europejskiej. Jednym z bardziej znanych obiektów, chociaż niewielkich, jest fontanna Siusiającego chłopca. Figurka dla jeszcze większej rozrywki turystów jest często przebierana w różne stroje, np. judo lub stroje ludowe.
W mieście jest wiele parków, najbardziej znany to Cinquantenaire park, gdzie znajduje się łuk triumfalny. Muzea można napotkać co drugi krok: w mieście jest ich ponad 80. Warto pomyśleć także o jedzeniu: Bruksela słynie ze swoich gofrów, frytek. Z mniej ekscytujacych ciekawostek, to brukselka nie nazywa się brukselką bez powodu 😉 Warto zwrócić uwagę także na wyroby z czekolady czy belgijskie rodzaje piwa.

800px-Hôtel_de_Ville_de_Bruxelles_01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

W Brukseli sporo pada – znajduje się ona w oceanicznej strefie klimatycznej. Powietrze jest bardzo wilgotne, pogoda zmienia się często. Teperatury są średnie: nie doświadczycie upałów, ale również srogiej zimy. Latem rzadko temperatura przekracza 23°C, a zimą spada poniżej zera. Śnieg zdarza się bardzo rzadko, raczej należy przygotować się na deszcz.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania się w Brukseli są bardzo wysokie. Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt aż 600 euro. Miejsce w pokoju dwuosobowym jest tylko nieco tańsze, bo wynosi ok. 480 euro. Pokój w akademiku jest rozwiązaniem pośrednim: cena za niego to ok. 520 euro. Uczelnia nie ma swoich akademików, trzeba wynająć pokój albo w akademiku należącym do innej uczelni, albo pokój na własną rękę.  EPHEC znajduje się we wschodniej części Bruskeli, dlatego w tych okolicach należy szukać mieszkania. Warto rozważyć dzielnicę Ixelles, są tam kampusy innych uczelni (np. ULC), jest ona dobrze skomunikowana, jak również jest tam wiele barów, pubów, miejsc typowo studenckich.
Niewiele tańsze jest jedzenie: nasi studenci średnio wydawali na jedzenie około 300 euro. Cena za chleb oscyluje wokół 1,5-2 euro, mleko kosztuje 1 euro, tak samo jak woda mineralna. Koszt jedzenia na mieście jest bardzo wysoki – przeciętnie wynosi około 30 euro. Drób i wyroby mięsne są bardzo drogie – nasi studenci wręcz polecają branie ich ze sobą z domu 🙂 Zakupy warto robić w Carrefourze lub w Delhaize (są dwa rodzaje tej sieci, tańsza ma w logo czarnego lwa).
Cena biletu miesięcznego komunikacji miejskiej to koszt aż 120 euro. Warto mieć ze sobą w zapasie parę zdjęć, przydadzą się przy wyrabianiu karty komunikacji miejskiej.

Place_du_Musée_01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Zajęcia na EPHEC były prowadzone w sposób przystępny, ale jednocześnie profesjonalny. Językiem wiodącym był angielski oraz francuski. Egzaminy były stosunkowo trudne, nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Z zajęć można wynieść dużo praktycznych umiejętności. Na uczelni nie ma bezpłatnego ksero oraz biblioteki. Prowadzący w większości zapewniali materiały i odpowiednie zeszyty, dzięki którym można było się przygotować do następnych zajęć. Wiele zadań domowych rozwiązywało się online.
EPHEC ma dość specyficzne podejście do oceniania: skala wynosi od 0-20, gdzie próg zaliczenia to 12 pkt., jednak uzyskanie wyniku powyżej 16 pkt. jest praktycznie niemożliwe. Formy zaliczenia były ustalone na samym początku semestru i trzymano się wyznaczonych zasad. Jedną z form zaliczenia były rozmowy telefoniczne z prowadzącym lub rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona przez specjalistów od HR. Należy się przygotować na to, że przedmioty są stosunkowo trudne.
EPSON DSC picturewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Na uczelni nie ma działającego ESN, ale International Office jest bardzo pomocy, a osoby w nim pracujące są też miłe. Przeprowadzane są Orientation Days. Nie ma przypisanego mentora, buddy.

Życie studenckie

W Brukseli działa milion kafejek, pubów, restauracji, klubów. Nie można narzekać na brak okazji do zabawy czy rozrywek. Uczelnia daje możliwość zapisania się do klubu sportowego szkoły – koszt to 50 euro na semestr.

Pavillon_chinois_Bruxelleswikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s