Split – Univeristy of Split

Split jest to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, znajdujące się u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Jest to jedno z najstarszych miast w regionie będące ważnym punktem komunikacyjnym (jako port) oraz częstym celem wycieczek turystycznych. Miasto ma korzenie greckie, zostało założone jako kolonia w IV wieku p.n.e. Pozostawało w greckich rękach przez wiele set lat, powstał w tym czasie także pałac Diocletiana. W samym mieście mieszka ponad 160 tysięcy mieszkańców.
Split jest umiejscowione na wschodniej części zatoki Kastela. Dwa wzgórza (chociaż praktycznie góry), Kozjak i Mosor, otaczają miasto od północy i wschodu.
Ze względu na swoją bogatą historię oraz położenie na granicy wielu wpływów różnych kultur, mieszkańcy Splitu tylko pozornie są tacy sami 🙂 Można wyróżnić trzy grupy mieszkańców:
– Ferivi, czyli „prawidzi splitańczycy”, jest to pewnego rodzaju klasa wyższa, bardzo dumna ze swojego pochodzenia i mówiąca we własnym, tradycyjnym języku (dialekcie czakawskim),
– Boduli, czyli imigranci z pobliskich wysp adriatyckich, przybyli do Splitu podczas XX wieku,
– Vlaji, najmłodsi i jednocześnie najliczniejsi mieszkańcy, pochodzą z okolic Zagory.

Współczesnie Split przechodzi nieco ciężkie czasy związane z recesją oraz zmianami gospodarczymi (prywatyzacją). Najlepiej radzi sobie oczywiście port, który jest jednym z największych w Chorwacji.
Historyczne centrum Splitu jest umieszczone na liście UNESCO. W mieście działa wiele galerii i muzeów, jak również specjalnie zorganizowanych przestrzeni turystycznych. Największą atrakcją jest oczywiście Pałac Diocletiana – jest to gigantyczny kompleks z własnymi ulicami, nie tylko budynek. Miasto jest bardzo ściśle związane z muzyką, odbywa się tu wiele fesiwali (np. Split Music Festival), jak również wydarzeń sportowych – z miastem związanych jest wielu znanych championów.
W mieście swój plan filmowy ma serial Gra o tron (ang. Game of Thrones) 🙂

Pogled_s_marjanske_vidilicewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Split znajduje się na obszarze klimatu wilgotnego subtropikalnego oraz śródziemnomorskiego. Lata są suche i ciepłe, natomiast zimy suche i łagodne. Jednak ze względu na wiatry wiejące od Adriatyku może wydawać się, że jest o wiele chłodniej. Przykładowo, jeśli rzeczywista temperatura to około 7 °C, to faktycznie może wydawać się, że jest mocno poniżej zera! Wysoka temperatura utrzymuje się do połowy listopada, potem należy już myśleć o zimowych płaszczach, gdy wieje też silny wiatr z gór.

Koszty utrzymania i zakwaterowanie

Ceny produktów spożywczych są porównywalne do polskich, za to ubrania są o wiele tańsze. Zakupy warto robić w lokalnych supermarketach. Na jedzenie wydaje się około 150-200 EUR. Chleb  kosztuje ok. 1 EUR (7 kun), mleko ok. 1 EUR (7 kun) oraz woda 1,5 l, ok.1 EUR (7 kun). Tanie za to są papierosy. Zestaw w Mc Donald’s od 5,5 EUR (40 kun). Jedzenie na mieście nie jest specjalnie drogie, ok. 10 EUR za posiłek (60 kun), jeśli unika się miejsc nastawionych na turystów, gdzie oczywiście ceny są wyższe.
Pokój w akademiku kosztuje ok. 100 EUR (750 kun).

Dom Studencki Campus to nowoczesny budynek. Pościel w akademiku jest wymieniana co miesiąc, w pokoju znajduje się także mini lodówka oraz łazienka. Na każdym piętrze jest także nowoczesna kuchnia, jednak nie jest ona wyposażona w garnki, patelnie itd. Jedyna szansa, że na takie sprzęty się trafi, to wtedy, gdy pozostawią je po sobie byli lokatorzy.
Bilet komunikacji miejskiej to koszt około 10 euro.

Aktualizacja z 2019r.

Z akademika Spinut, dojazd do uczelni bezpośrednim autobusem zajmuje od 40 min. Pokój wyposażony w potrzebne sprzęty. Można korzystać z kuchni potrzebne, jednak nie jest ona wyposażona w kuchenne utensylia. Miesięczny koszt wynajmu to 850kun. Pobierana jest kaucja w wysokości 2 czynszów.

 

SplitM1wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Studenci pozytywnie oceniają swój pobyt na Univeristy of Split. Prowadzący są przyjaźnie nastawieni, panuje miła i swobodna atmosfera podczas zajęć. Poziom egzaminów nie jest sztucznie wyśrubowany, jednak nie jest to tylko formalność – należy się do nich porządnie przygotować. Z zajęć można wynieść nie tylko teorię, ale także praktyczne umiejętności.
Uczelnia posiada swoją bibliotekę oraz odpowiednie sale komputerowe, do których jest swobodny dostęp. Co może zdziwić, to to, że za wypożyczenie książki uiszcza się dodatkową opłatę. Ksero jest także dostępne na uczelni i tanie.

Studenci mają dużo przedmiotów do wyboru prowadzonych w języku angielskim. Można wybierać przedmioty z różnych poziomów studiów.
Zajęcia mogą być prowadzone w małych grupach, 2-5 osobowych, ale także w trybie indywidualnym – zależy to od prowadzących, programu, a także samego „Erasmusa”. Prowadzący są wyrozumiali w kwestiach językowych. Znaczna część zajęć wymaga zdania kilku testów lub projektów, które są oceniane pod wieloma kątami, m.in. sposobu prezentacji czy treści merytorycznych.

Diocletians_mausoleum-Splitwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office 

Kontakty z International Office przebiegają bez problemu i w miłej atmosferze. Pracujące tam osoby są pomocne i usprawniają proces przejścia przez formalności.

Życie studenckie

W mieście odbywa się wiele wydarzeń sportowych, jest dostępny publiczny basen. Oczywiście do dyspozycji są także plaże. Jest wiele klubów nocnych, nastawionych typowo na zabawę. Do tego jest parę parków, część z nich jest umiejscowiona na wzgórzu przez co są idealne pod kątem joggingu czy jazdy na rowerze.

Port_of_Split_from_the_air_1wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s