Rennes – ESC Rennes

dnia

Rennes jest to miasto w Brytanii będące jednoczesnie stolicą Ille (regionu).  Rennes jest jednym ze starszych miast we Francji, moment założenia datuje się je na co najmniej 2 tysiące lat wstecz.
W latach 80′ Rennes stało się znaczącym centrum telekomuniacyjnym oraz zwiazanym z tzw. „nowymi technologiami”. Współcześnie nadal wiele firm związanych z innowacjami cyfrowymi ma swoje siedziby właśnie w Rennes.
Rennes jest jednym z większych miast we Francji. Poza tym jest jednym z największych ośrodków studenckich – uczy się tam ponad 63 tysiące studentów.
Ze względu na swoją bardzo wcześnie datowany moment założenia, a także stosunkowo pokojowe przejście przez wszystkie momenty historii, Rennes może pochwalić się świetnie zachowanymi elementami architektury. Warto zwrócić uwagę na wciąż dostępne dla wszystkich mury miasta zbudowane przez Celtów i Rzymian.
Miasto jest zbudowane na wzgórzu. Od brzegów Kanału Angielskiego dzieli je tylko około 50 km. Cechą charakterystyczną Rennes jest otaczający go tzw. zielony pas – jest to specjalnie stworzony pas zieleni, który oddziela część miejską od części podmiejskiej.
Ze względu na pożar, który wybychł na początku XVIII wieku, miasto można podzielić na dwie części: północną, która w znacznej części ucierpiała w pożarze i została odbudowana już w kamieniu – jednak nadal można częściowo podziwiać charakterystyczne drewniane domy, które ocalały z pożaru.
W Rennes swoją siedzibę na Parlament Bretanii, znajduje się tam również bardzo imponujący budynek Opery Reńskiej. W mieście jest wiele parków, szczególnie imponujący jest Parc du Thabor, w którym znajduje się także ogród botaniczny.

W Rennes swoje siedziby ma Peugeot Citroën, Orange S.A., Canon  czy Telecom.

Poza tym, Rennes znane jest ze swoich festiwali muzycznych oraz artystycznych.

Porte_Modelaisewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Rennes znajduje się w ocenicznej strefie klimatycznej. Oznacza to, że zimy są łagodne, a lata ciepłe. W Bretanii często pada deszcz, jednak nie jest to regułą. Można się spodziewać bardzo przyjemnych temperatur oraz dużo słońca.

Koszty utrzymania

Francja jest stosunkowo drogim krajem. Zakupy najlepiej robić w dużych centrach handlowych zlokalizowanych na obrzeżach miasta.
Uczelnia nie posiada swoich własnych akademików, dlatego należy poszukać alternatyw. Pokój w akadmiku należącym do innej uczelni to wydatek rzędu około 200 euro. Pokój jednoosobowy to koszt około 350 euro. Ze względu na wielość miasta warto zainwestować w sieciówkę – koszt miesięcznego biletu to 32 euro. Jako że jest to Francja, to prędzej dostaniemy bagietkę, aniżeli chleb. Za butelkę wody mineralnej zapłacimy około 50 eurocentów, mleko jest już znacznie droższe – za 1 l. zapłacimy 1,5 euro. Dieta McDonald’sowa może być droga – Big Mac kosztuje aż 6 euro.

Perspective_sur_l'église_Notre-Dame-en-Saint-Melaine_depuis_le_contour_Saint-Aubin,_Rennes,_Francewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Studenci bardzo pozytywnie oceniają swój pobyt w Rennes. Na uczelni panuje pozytywna atmosfera, a pracownicy są przychylnie nastawieni do studentów. Zajęcia są prowadzone na wysokim poziomie, angażują studentów – egzaminy są na odpowiednim poziomie. Podczas semestru w ESC Rennes można zdobyć praktyczne umiejętności.  Sama uczelnia jest prywatna, zasady na niej panujące nieco różnią się od tych panujących powszechnie na francuskich uniwersytetach  – jednak nie ma się czego obawiać. Studenci oceniają działanie uczelni na piątkę. Uczelnia znajduje się na terenie kampusu, gdzie znajdują się także wszystkie potrzebne do studiowania rzeczy i miejsca, jak sale komputerowe czy ksero. Zajęcia na ESC Rennes prowadzone są w ramach bloków tematycznych, a kadra jest głównie międzynarodowa. Dzięki temu można poznać zwyczaje oraz sposoby pracy ze studentami nie tylko w ramach francuskiej kultury.

Bretagne_Ille_Rennes1_tango7174wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

International Office działa bardzo dobrze i sprawnie, pomaga w załatwianiu formalności czy spraw związanych z opłatami. Można się do nich zwracać ze wszelakimi problemami.

Życie studenckie

Sama uczelnia oferuje sekcje sportowe. W mieście funkcjonują kluby, puby oraz kawiarnie nocne. Warto zwrócić uwagę na takie miejsca jak WrapZone czy Mimo’s Garden. W Rennes są także typowe winiarnie, jak Mille Potes.

La_Vilaine_à_Renneswikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s