Klagenfurt – Alpen-Adria-Universität

dnia

Klagenfurt jest miastem w samym centrum Austrii. Położone jest nad jeziorem Wörthersee oraz przy rzece Glen. Otoczone jest górami i lasami. Nazwa miasta jest stosunkowo nietypowa, gdyż można ją przetłumaczyć jako „bród lamentów”. Możliwe, że jest to związane z legendami mówiącymi, że pobliskie łąki, oczka wodne, rzekę, góry itd. zamieszkiwały wróżki, demony lub pokutnice. Już sama historia powstania miasta jest związana z grupą odważnych mężczyzn, którzy zabili smoka na pobliskiej łące.
W centrum Klagenfurt znajduje się Alter Platz, czyli Stary Rynek. Znajdują się na nim renesansowe budynki. Do innych atrakcji należą także zbudowana w XVI wieku fontanna Lindworm oraz pałac Landhaus. Miasto posiada także swoją katedrę, zbudowaną w stylu barokowym. Do tego można zwiedzić inne zamki, np. Hallegg, jak również ogród botaniczny.
Jezioro Wörthersee, nad którym znajduje się Klagenfurt, jest najcieplejszym z zaliczanych do największych jezior alpejskich. W jego pobliżu znajduje się także największa plaża nie leżąca nad morzem czy oceanem.
W mieście rozwija się wiele sektorów gospodarki, m.in. elektroniczny czy związany z oświetleniem. Turystyka odgrywa także swoją ważną rolę w lokalnej ekonomii.
W Klegenfurt odbywa się wiele inicjatyw kulturalnych, zwłaszcza związanych z muzyką klasyczną oraz rynkiem wydawniczym. Również wysoko ceniony jest sport, zwłaszcza hokej na lodzie, siatkówka

Klagenfurt_Schloss_Maria_Loretto_13092007_01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Zimy w Klagenfurt są raczej chłodne, jednak mogą zdarzać się cieplejsze okresy. Podczas jesieni i zimy można często zetknąć się z mgłą. Podczas semestru letniego nie należy nastawiać się na upały. Opady śniegu mogą zdarzyć nawet w maju.

Koszty utrzymania

Austria jest stosunkowo drogim krajem dla Polaków. Chleb kosztuje około 1 euro, wodę pije się bezpośrednio z kranu – jest oczyszczona. Mleko to koszt około 75 eurocentów. Na jedzenie wydaje się średnio 120-150 euro. Na mieście można zjeść już od 10 euro. Studenci polecają robienie zakupów w Hofferze, jest to najbardziej tolerancyjny dla kieszeni sklep. Nalezy pamiętać, że sklepy są czynne w konkretnych godzinach: od 7:40-20:00 w ciągu roboczego tygodnia, w soboty otwarte są do 18, a w niedzielę w ogóle nieczynne.

Wynajecie pokoju jednoosobowego w mieszkaniu jest drogie, około 450 euro. Pokój w akademiku jest zdecydowanie bardziej przystępny, kosztuje około 300 euro. W Klagenfurcie jest do wyboru kilka akademików, jednak zawsze należy pamiętać o obowiązgowej rejestracji w OEaD Hausing. Zazwyczaj trzeba mieć swoje akcesoria kuchenne, jednak miłym akcentem jest działanie ESN exchange4exchange, skąd można wypożyczyć potrzebne rzeczy za 10 euro.

Minimundus_Model_St._Peter's_basilicawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Zajęcia na uczelni są prowadzone w języku niemieckim oraz angielskim. Prowadzone są w sposób profesjonalny, jednak przystępny. Nasi studenci bardzo chwalą sobie atmosferę panującą na uczelni, podejście prowadzących do studentów oraz praktyczną wiedzę wyniesioną z zajęć. Egzaminy były trudniejsze niż w Polsce, jednak nie nie do przejścia. Wszystko dopasowane do poziomu zajęć.
Biblioteka uczelniana działa 24h na dobę. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w blokach – nie ma stałego planu. Niektóre przedmioty trwają tylko, np. tydzień, a po tym okresie jest już egzamin. Na uczelni jest dostępne płatne ksero, skanować można za darmo. Do dyspozycji studentów jest także stołówka (cena za posiłek to 4-5 euro). Od organizacji studenckiej na uczelni można otrzymać bon na każdy dzień roboczy w wysokości 1 euro.
Uczelnia ma także szeroką ofertę zajęć sportowych, na które mogą zapisywać się studenci. Przykładowo semestr zumby to koszt tylko 14 euro.

Klagenfurt_Landhaus_31072008_01Źródło: wikimedia.org

ESN/International Office

Kontakt z International Office przebiegał bez problemu. Semestr rozpoczynał się tzw. Welcoming Day, gdzie zostały przekazane wszystkie najważniejsze informacje, prezenty od uniwersytetu. Każdy student miał także przydzielonego swojego mentora, buddy, którzy byli bardzo pomocni w odnajdywaniu się na uczelni.

Życie studenckie

Uczelnia organizuje często wyjazdy na narty i wycieczki piesze. W mieście nie ma wielu klubów, odbywa się jednak Oktoberfest czy Weinachtsmarkt – te festiwale nie są jednak urządzone z rozmachem, warto wybrać się na nie do innych miast.
W trakcie semestru można odwiedzić wiele innych krajów, takich jak Włochy, Słowenia, Chorwacja czy Niemcy – Klagenfurt jest dobrą bazą wypadową. Wiosną i latem fajnie jest wybrać się na górską wędrówkę w Alpy.

Klagenfurt_Ruderverein_Albatros_Hotel_Woerthersee_19022008_22Źródło: wikimedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s