Huelva – Universidad de Huelva

dnia

Huelva jest to miasto w południowej części Hiszpanii, a konkretnie w Anadaluzji. Położone jest nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego w Zatoce Kadyksu. Współcześnie mieszka w nim około 150 tysięcy osób. Ścisłe centrum znaduje się na wzgórzu, dlatego trzeba być przygotowanym na ciągłe wchodzenie oraz schodzenie z mniejszych i większych górek.
Jest to bardzo stare miasto, zamieszkałe już około 3 000 lat p.n.e. W pewnym okresie było zamieszkane przez Rzymian i do dzisiaj można znaleźć resztki zabudowy rzymskiej. Jednak ze względu na poważne trzęsienie ziemi w połowie XVIII wieku, część zabytków uległa zniszczeniu. Huelva jest związane z przemysłem wydobywniczym – funkcjonowały tutaj kopalnie miedzi oraz pirytu.
W Huelvie działa najstarszy hiszpański klub piłkarski, Recreativo de Huelva. W mieście oczywiście funkcjonuje port, a nawet dwa: jeden, znajdujący się we wnętrzu miasta oraz drugi, znajdujący się poza nim. Huelva nie ma dobrych połączeń kolejowych z resztą kraju czy z Portugalią.
Miasto związane jest z Krzysztofem Kolumbem – to tutaj znajduje się franciszkański zakon, gdzie Kolumb szukał (i otrzymał) poparcia do swojej wyprawy odkrywczej. Zakonnicy skierowali go do bogatej rodziny żeglarskiej i zaaranżowali spotkanie z panującą wtedy parą królewską, Ferdinandem i Isabellą.
W Huelvie urodził się także noblista z dziedziny literatury,  Juan Ramón Jiménez.
W mieście organizowanych jest wiele festiwali oraz fiest, np. Carnaval czy Fiestas Colombinas.

Santuario_de_la_Cinta_de_Huelvawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Huelva znajduje się w strefie subtropikalno-śródziemnomorskiego klimatu. Przejawia się to w praktyce tym, że lata są bardzo gorące i suche, natomiast zimy łagodne i mokre. Pada bardzo mało. Miesiące jesienne są ciepłe, nadal można chodzić w letnich ubraniach. Zimą robi się chłodno w nocy/wieczorem, środek dnia jest nadal ciepły. Jednak należy zwrócić uwagę na to, żeby wziąć coś ciepłego do noszenia po domu. Konstrukcja budynków w Huelvie jest tak pomyślana, żeby latem było chłodno – w konsekwencji w okresie zimowym w mieszkaniach może być chłodniej niż na zewnątrz. Ze względu na klimat, nie ma co liczyć na to, że w wynajmowanym mieszkaniu będzie kołdra lub jakiś cieplejszy koc.

Koszty utrzymania

W Hiszpanii jest oczywście drożej niż w Polsce, aczkolwiek ceny nie szokują. Zakupy najlepiej robić w takich sieciach jak Dia – jest to odpowiednik naszej Biedronki. W mieście poza tym są standardowe Lidle, Carrefoury. Nasi studenci polecają robienie zakupów także na ryneczkach, np. w Mercado del Carmen, gdzie można dostać świeże rzeczy.

Uczelnia nie ma swoich akademików, dlatego należy pomyśleć o wynajęciu pokoju. Nie jest to problemem, gdyż w Huelvie, tak jak w całej Hiszpanii, wiele mieszkań stoi pustych. Koszt wynajmu pokoju jednoosobowego to około 160 euro. Po przyjeździe można zatrzymac się w hostelu (jest tylko jeden w mieście), gdyż ceny są ok. 2-3 razy niższe, niż na pensjach. Nie ma potrzeby inwestowania w bilet miejski, bo wszędzie można albo dojść pieszo, albo dojechać rowerem.

Plaza_de_las_Monjas_Huelvawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Na uczelni zajęcia prowadzone są w języku angielskim oraz hiszpańskim – jednak należy mieć na uwadze, że jest hiszpański andaluzyjski; nieco trudniej go zrozumieć. Nasi studenci pozytywnie oceniają sposób prowadzenia zajęć na uczelni UHU (Universidad de Huelva) oraz podejście prowadzących. Atmosfera panująca podczas zajęć także była miła. Podczas wyboru przedmiotów należy być ostrożnym, gdyż może się okazać, że część z nich się nie otworzy w języku angielskim – wtedy trzeba będzie je wybrać w j. hiszpańskim. Z niektórymi przedmiotami jest zamieszanie, zaczynają się w różnych terminach. Należy także zadbać o ustalenie warunków zdawania egzaminów – podczas niektórych można było korzystać ze słowników ekonomicznych, podczas innych tylko z papierowych.
Na uczelni jest łatwy dostęp do biblioteki oraz ksera. Trzeba zwrócić uwagę na to, że zimą w salach może być chłodno – ogrzewanie nie istnieje.

Catedral_de_Huelva_2005-Julio_033wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Lokalny ESN działa bardzo prężnie. Pomaga w kontaktowaniu się z właścicielami mieszkań, plinowali terminów, pokazywali jak najszybciej dotrzeć w dane miejsce, udzielali wskazówek. Tuż po przyjeździe „erasmusów” był zorganizowany piknik w parku.
Jeśli chodzi o UHU to nie było większych problemów z dogadaniem się, jednak należy być bardzo punktualnym jeśli chodzi o wyznaczone godziny dyżurów czy spotkań. W Hiszpanii nikt na nikogo nie czeka i łatwo można pocałować klamkę.

Życie studenckie

W mieście regularnie odbywają się imprezy, praktycznie codziennie, np. w Mombasie. Warto przejść się na spotkania tandemowe, bo przychodzi na nie wiele ciekawych osób, nie tylko lokalni mieszkańcy i „erasmusi”.

Parque_Las_Palmeras_Huelvawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s