Osnabrück – Fachhochschule Osnabrück

dnia

Osnabrück  jest to miasto znajdujące się w północno-południowej części Niemiec. Istnieje ono od VIII wieku, a zostało założone ze względu na bliskość do wielu szlaków handlowych.
Osnabrück pełniło ważną rolę podczas Wojny Trzydziestoletniej – to właśnie tam podpisano traktat pokojowy, przez co później miasto zyskało miano „Miasta Pokoju”. Współcześnie Osnabrück jest znany z bycia miejscem rozwoju wielu branż związanych z samochodami, produkcją ze stali i papieru oraz rolnictwem. Osnabrück z wieloma miastami polskimi łączy to, że podczas II Wojny Światowej zostało prawie całkowicie zniszczone, a następnie w latach powojennych odbudowane. Teraz miasto jest także centrum naukowym, gdzie na tamtejszych uczelniach studiuje ponad 22 tysiące studentów z całego świata.
Jednymi z głównych obiektów turystycznych w Osnabrücku są Katedra św. Piotra, datowana na XI wiek, MarienkircheBucksturm, czyli najstarsza wieża w mieście czy klasztor Gerdurundenberg. Poza tym w mieście funkcjonuje także zoo, jest Stare Miasto, jak również parę zamków. Dla osób, które czują głęboki sentyment do czekolady, atrakcją może być także sklep Leysieffer – tradycyjnego producenta czekolady, który wywodzi się właśnie z Osnabrücka.

Znaną osobą powiązaną z Osnabrückiem jest Erich-Maria Remarque, pisarz, twórca Na Zachodzie bez zmian oraz Łuku triumfalnego. 

Osnabrück_marktplatzwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda nie jest największą atrakcją w Osnabrücku. Raczej pochmurnie i chłodno, deszcz pada często i do tego niespodziewanie. Należy być przygotowanym na gwałtowne zmiany pogody, kilkukrotnie, w ciągu dnia. Dlatego warto ze sobą wziąć więcej zimowych oraz jesiennych ubrań pamiętając, że prędzej będziemy coś ciepłego na siebie nakładać, niż grzać się w słońcu.

Koszty utrzymania

Nie można się zdziwić wyższym kosztom utrzymania niż w Polsce. Nasi studenci polecają robienie zakupów w marketach typu Netto czy Aldi, które mają stosunkowo przystępne ceny. Jeśli ma się w zwyczaju spożywanie posiłków na mieście, to w Osnabrücku to może się szybko skończyć – jest to stosunkowo drogie. Warto jednak korzystać ze stołówek studenckich, które są rozlokowane po całym mieście, nie tylko na terenie danej uczelni. Część miejsc ma specjalne ofety dla studentów – warto je odszukać. Na jedzenie wydaje się około 120-150 euro.
Cena chleba to około 2 euro, koszt butelki wody to 80 eurocentów, mleko 1 euro.
Miłym akcentem jest to, że komunikacja miejska jest darmowa dla studentów. Również pociągi regionalne wożą bez opłat.

Cena za pokój jednoosobowy w akademinu to około 150-250 euro. Popularne są domu studenckie – są to apartamenty skadające się często z kilkunastu pokoi (w jednym domu jest kilka apartamentów), dwóch-trzech łazienek oraz dwóch kuchni. Teoretycznie kuchnie są niewyposażone, jednak w praktyce często można znaleźć na miejscu komplet naczyń pozostawionych przez poprzednich lokatorów. Pokoje często mają balkony, są raczej duże. Można w nich znaleźć pełne wyposażenie (biurko, szafki, łóżko, komody, regały itd.). Jednak należy pamiętać o zabraniu ze sobą pościeli, ręczników – rzeczy bardziej „osobiste” nie są na wyposażeniu.

Osnabrück_Nackte_Mühlewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie. Studenci z Niemiec, którzy zdecydowali się na studia w języku angielskim, mają zajęcia wspólne z „erasmusami”. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Z tego względu studenci są bardzo zachęcani do kontaktu z prowadzącymi, zadawania pytań czy przychodzenia na konsultacie. Główną formą zaliczenia są egzaminy, które często występują w parze z referatami i prezentacjami. Zajęcia prowadzone są w bardzo jasny i przejrzysty sposób – już na samym początku otrzymuje się skrypty z zagadnieniami. Często kadra jest zagraniczna.
Na uczelni jest stały dostęp do komputerów – część sal jest otwarta zawsze. Do tego funkcjonuje biblioteka, także wyposażona w komputery. Znajduje się w niej także punkt do skanowania oraz ksero. Poza tym, punkty ksera są do dyspozycji także w siedzibach różnych organizacji studenckich. Uczelnia znajduje się na terenie kampusu, gdzie, poza miejscami dydaktycznymi, są także specjalne budynki przeznaczone do nauki, gdzie można przeprowadzać prace w grupach.

Hotel_Walhalla_-_Osnabrück_2008wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Osoby przyjeżdżające do Fachhochschule Osnabrück mają wyznaczonego swojego opiekuna, buddy. Nasi studenci bardzo chwalą sobie wyznaczonych im opiekunów – oprócz tego, że byli naprawdę sympatyczni, to jeszcze oferowali prawdziwie przydatną pomoc. Można było z niej korzystać podczas toku całego semestru, nie tylko na początku. Współpraca z International Office także przebiegała bardzo pomyślnie i miło. Równie fajne były kontakty z innymi studentami – „erasmusi” nie byli alienowani.

Życie studenckie

Uczelnia oferuje darmową siłownię. Istnieje także centrum sportowe, gdzie można zapisać się na zajęcia po bardzo korzystnej cenie. W mieście istnieje trochę klubów i pubów, jednak warto czasami wybrać się do pobliższych większych ośrodków, takich jak Amsterdam (mniej niż 3h drogi) czy Dortmund (mniej niż 1h drogi).

Osnabrück_Südenwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s