Maastricht – ZUYD University of Applied Sciences

dnia

Maastricht jest to miasto znajdujące się w Holandii. Położone jest na obu brzegach rzeki Meuse. Początkowo miasto Galów, zostało zaanektowane przez Rzymian.
Jest to miasto o bardzo bogatej historii – znajduje się na jego terenie aż 1677 obiektów o wartości historycznej (w Holandii jest to drugie tak bogate w zabytki miasto, zaraz po Amsterdamie). Poza tym, właśnie tutaj został podpisany Traktat w Maastricht oraz swoje korzenie ma Unia Europejska oraz samo Euro, jako waluta. Miasto jest bardzo popularne pośród turystów oraz zakupowiczów – ponownie, jest to najlepszy obiekt na wycieczki zakupowe zaraz po Amsterdamie. Ze względu na swoją bogatą historię akademicką w Maastricht jest celem wielu zagranicznych studentów. Co ciekawe, Maastricht jest miastem wielojęzycznym. Pierwszym językiem jest oczywiście holenderski, następnie limburski (można go określić jako język holenderski z francuskimi naleciałościami), francuski (był to formalnie język naukowy, nadal jest to język „wyższych klas”), niemiecki (tak jak francuski, jest to drugi język w szkołach) oraz angielski (obecnie lingua franca ze względu na obecność obcokrajowców oraz naukowców w mieście).
W Maastricht swoje siedziby ma wiele przedsiębiorstw, m. in. Hewlett-Packard, DHL, Vodafone czy Mercedes-Benz.

W mieście można spędzić dużo czasu na zwiedzaniu – dużą strakcją są podziemne labirynty i tunele. W Maasstricht funkcjonuje także wiele muzeów i galerii sztuki. Do najbardziej znanych należą Bonnefanten czy Museum aan het Vrijthof. Poza tym, odbywają się także jarmarki i festiwale, m.in. Magic Maastricht, Amstel Gold Race czy festiwale sztuki.

Provincial_Government_Buildings_on_the_Meusewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Maastricht leży w oceanicznej strefie klimatycznej, jednakże ze względu na to, że otoczony jest wzgórzami, to temperatura latem jest stosunkowo wyższa niż w reszcie kraju, natomiast zimą analogicznie niższa. Należy być przygotowanym na obfite opady przez cały rok. Zimą temperatura rzadko spada znacząco poniżej zera, natomiast latem oscyluje wokół 22-25 stopnii.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania są stosunkowo wysokie. Chleb kosztuje około 2 euro, mleko 1 euro. Butelka wody to wydatek około 0,79 euro, przy czym większość Holendrów pije ją po prostu z kranu. Środki higieniczne, np. żel pod prysznic kosztuje od 3 euro w górę. W mieście nie ma rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej, zatem bilety miesięczne nie funkcjonują. Oczywiście zamiast tego jeździ się na rowerach – stanowisk z rowerami miejskimi do wypożyczenia jest pełno.

Ceny wynajmu mieszkań czy pokoi są generalnie bardzo wysokie. Jedynka w centrum to aż 500 euro, natomiast pokój w akademiku kosztuje około 350 euro (jedynka z łazienką). Akademik Abant Grade znajduje się na samych obrzeżach miasta, około 7 km. od uczelni. Na uczelnię dojeżdża się rowerem – nie ma znaczenia w jaką pogodę. Warunki w nim panujące są umiarkowane, warto ze sobą przywieźć środki czystości lub ponieść koszt na miejscu. Kuchnia dzielona jest z resztą piętra, nie jest za duża.

20130504_Maastricht_Céramique_seen_from_West_bank_of_the_Meuse_01_Bonnefantenmuseum

Uniwersytet

Zajęcia są prowdzone w języku angielskim. Nasi studenci z umiarkowanym optymizmem oceniają podejście prowadzących i atmosferę panującą na uczelni. Egzaminy są stosunkowo trudne. Uniwersytet ma swoją bibliotekę, jednak będąc studentem można pójść i skorzystać z każdej innej uczelnianej. Ksero jest na co drugim rogu – wyrabia się kartę do niego, doładowuje i można korzystać z usług drukowania oraz kserowania (na zasadzie pre-paid).
Formy zaliczenia na uczelni to zazwyczaj testy, referaty oraz prezentacje. Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla „erasmusów”. W semestrze są dwa bloki egzaminacyjne – czyli jakby dwie sesje. Są wyznaczone godziny konsyltacji, tak jak w Polsce.

Sama uczelnia znajduje się około 3 km. od centrum.

Jekerkwartier07wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/ International Office

Przyjeżdżający dostają swojego własnego opiekuna, buddy. Jednak należy mieć na uwadze, że Holendrzy są dosyć zamkniętym w sobie narodem, zajmuje dłuższą chwilę przełamanie lodów. Mimo wszystko są bardzo pomocni i przyjaźni. Kontakty z International Office przebiegają w bardzo miłej atmosferze, nie ma problemu z załatwieniem różnych kwestii. Jednak mają oni problem z organizacją i porządkiem w papierach.

Życie studenckie

W mieście funkcjonuje parę klubów oraz pubów, np. Kaffee Priem czy Nightlife. Maastricht jest dobrze skomunikowane z innymi miastami, do Amsterdamu jest około 2,5 godziny drogi pociągiem. O wiele bliżej jest do Brukseli w Belgii czy do  Düsseldorfu w Niemczech (około godziny).

13th_century_Dominican_church_converted_into_a_bookstore_in_Maastricht,_the_Netherlandswikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s