Koper – University of Primorska

dnia

Koper jest to miasto położone nad brzegiem morza śródziemnomorskiego w odległości około pięciu kilometrów od granicy z Włochami. Ze wględu na swoje położenie, posiada ono unikalną biosferę i niszę ekologiczną.
Przy mieście funkcjonuje port, który w konsekwencji, jako że linia brzegowa to tylko 1% terenu Słoweni, jest ważnym ośrodkiem. Koper zamieszkuje około 25 tys. mieszkańców, zatem nie jest to za duże miasto. Ze względu na bliskość do Włoszech, miasto jest oficjalnie dwujęzyczne (włosko-słoweńskie).
Koper posiada bogatą historię będąc od dawna ważnym punktem komunikacyjnym – w konsekwencji może poszczycić się także ciekawą architekturą, np. XV wiecznym Pałacem Pretoriańskim. W mieście warto zobaczyć także zbudowaną w XII wieku Katedrę Wniebowzięcia, gdzie znajduje się jeden z najstarszych dzwonów na Słoweni oraz obraz Sacra Conversatione.

View_of_Koper_from_Zusternawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Klimat w Koperze jest wilgotny subtropikalny.  W semestrze zimowym najniższa temperatura oscylowała wokół 10 stopni Celcjusza – jednak ze względu na wiatr wiejący od morza, zdawało się, że jest o wiele chłodniej. Generalnie przebywając w Koperze można przygotować się na upały oraz dużą ilość słońca.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania w porównaniu do innych krajów europejskich nie są nadmiernie wysokie. Na jedzenie wydaje się około 100-150 euro. Na mieście zjemy mniej więcej w cene 6 euro. Istnieje jednak możliwość korzystania z kuponów i wtedy obiad staje się o wiele tańszy: około 1,8 – 4 euro.

Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 300 euro, miejsce w pokoju dwuosobowym jest już o wiele tańsze – około 180 euro. Komunikacja miejska jest bardzo tania – to koszt tylko 10 euro. Koszt pokoju w prywatnym akademiku Prisoje to około 180 euro. Pokoje są w dobrym stanie, łazienka i lodówka są w pokoju. Kuchnia jest jedna dla całego piętra. Należy jednak pamiętać o zabaraniu ze sobą pościeli i prześcieradła.

Wehrturm_(Podpeč)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Na uczelni zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Studenci bardzo wysoko oceniają atmosferę panującą podczas zajęć oraz podejście prowadzących do uczniów. Dość pozytywnie są oceniane równiez umiejętności praktyczne wyniesione z zajęć. Egzaminy są raczej proste. Na uczelni funkcjonuje ksero, które jest płatne.  Jest także biblioteka oraz stanowiska komputerowe – są dostępne powszechnie oraz oczywiście bez opłat.

Opis niektórych kursów:

Basic Economics – jak nasza mikroekonomia i makroekonomia, jeżeli wcześniej miało się te przedmioty, nie powinno być z nimi problemu;
Business Contracts – prowadząca zajęcia była bardzo specyficzna, ale nie było problemu z ich zdaniem. Zaliczenie przyjmowało formę egzaminu ustnego;
Quality Management – całkiem bezproblemowe, robiliśmy projekt, na koniec była jego prezentacja;
Cultural Differences in Temporary Business Environment – są to najniżej oceniane zajęcia, a zwłaszcza negatywną notę otrzymała osoba je prowadząca. Zaliczenie polegało na zrobieniu prezentacji na temat wybranej religii i napisaniu pracy zaliczeniowej na ok. 6 stron.

Koper-St,-Prätorenpalast-(280711)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Przyjeżdżający „erasmus” ma przydzielanych kilku opiekunów – czasami nawet trzech! Współpraca z nimi, jak również z International Office była oceniana bardzo pozytywnie. Wszyscy starają się pomóc w zaaklimatyzowaniu studetom.

Życie studenckie

Koper nie jest miastem stworzonym do życia nocnego. Nie ma w nim prawie w ogóle klubów, tylko parę barów. W mieście funkcjonuje parę siłowni.

Koper_(161)_(3957525441)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s