Macerata – The University of Macerata

dnia

Macerata jest to małe miasto leżące w centralnej części Italii. Założone zostało na wzgórzu pomiędzy dwoma rzekami, Chienti i Potenza. Miasto, jak to się często zdarza we Włoszech, może poszczycić się zachwycającą antyczną architekturą.
W znajdującym się w centrum miasta Piazza della Libertà (Placu Wolności) znajduje się Loggia dei Mercanti, czyli Loża Kupców. Poza tym, w mieście funkcjonuje wiele muzeów oraz galerii sztuki, np. Palazzo dei diamanti (Pałac Diamentów), Palazzo Ricci czy Palazzo Bounaccorsi, w którym to można zobaczyć Halę Eneid, galerię z obrazami i freskami z XVIII wieku. Poza tym, warta uwagi jest również Katedra oraz resztki osady rzyskiej, Helvia Recina. Głównym miejscem spotkań mieszkańców jest Cafe Centrale na Piazza della Liberta.
W Maceratcie podczas lipca i sierpnia odbywa się Sferisterio Opera Festival. Macerata jest korzystnie położona pod kątem wycieczek: do morza jest tylko 20 minut samochodem i około godziny zajmuje dotarcie do gór.

Macerata_Monumento_ai_Caduti_1932wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Macerata latem cieszy się typową włoską pogodą: dużo słońca i wysokie temperatury. Utrzymują się one jeszcze do końca października, ale potem zaczyna już się ochładzać. W zimie często występują obfite opady. Śnieg również może spaść,  ale jest to raczej rzadko występujący przypadek – temperatura w zimie to około 10 stopni. Przez to, że miasto położone jest na dość wysokim wzórzu, to pogoda może być również zmienna.

Koszty utrzymania

We Włoszech można dostać wiele rodzajów chleba – jego cena to średnio 2 euro. Za butelkę wody mineralnej zapłacimy około 35 eurocentów. Produkty mleczne są już o wiele droższe – mleko kosztuje powyżej 1 euro. Jedzenie na mieście jest nieco obciążające dla studenckiego budżetu – na posiłek trzeba przeznaczyć średnio 15 euro, przy czym cena ta może być znacząco wyższa, jeśli jemy na którymś z głównych Piazza lub w modnej restauracji.

Jeśli lubicie mięso, to możecie się przykro rozczarować: jest ono bardzo drogie we Włoszech. Tak jak w Polsce, zakupy najlepiej robić w supermarketach. Małe sklepiki mają o wiele wyższe ceny, plus są zamknięte pomiędzy 13 a 17, gdy trwa sjeta. Jedzenie generalnie jest droższe niż w Polsce (studenci szacują, że wydawali na nie około 300-350 euro miesięcznie), dlatego warto ze sobą zabrać takie rzeczy jak przyprawy lub zupki instant, jeśli w nich się gustuje.

Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 250 euro. Generalnie akademiki nie są polecane – ze względu na swoje ustytułowanie (nie w centrum) oraz standardy w nich panujące.

Macerata_Loggia_del_Grano_1841wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

The University of Macerata została założona w 1290 roku i obecnie studiuje na niej około 13 tysięcy studentów. Mimo tego uczelnia jest zdecydowanie nowoczesna, a szczególnie wydział Komunikacji. W piwnicach znajdują się komputery do swobodnego użytku oraz specjalnie wyznaczone miejsca do nauki. W okolicach każdego z wydziałów znajdują się punkty ksero. Uczelnia posiada także bibliotekę, a bibliotekarze szczególnie chętnie pomagają nowicjuszom.
Zajęcia prowadzone są w języku angielskim oraz włoskim. O ile sposób prowadzenia zajęć może nie być zawsze na najwyższym poziomie, to prowadzący są bardzo przyjaźnie nastawieni, panuje bardzo miła atmosfera. Poziom egzaminów jest różny: zdarzają się stusunkowo proste, ale też trudniejsze.
Wykładowcy są elastyczni: można z nimi uzgodnić formę zaliczenia przedmiotu czy wynegocjować warunki – nie oznacza to jednak, że można sobie pozwolić na wszystko. Przykładowo przedmiot Economics of the Firms, oprócz tego, że był ciekawy, to zaliczenie obywało się w formie ustnej oraz było stosunkowo trudne. Istnieje możliwość zapisania się na przedmioty prowadzone po włosku, otrzymania materiałów w j. angielskim i w tym języku także zdawania egzaminu końcowego. Inną formą zaliczenia jest esej.

800px-University_of_Macerata_Aula_MagnaŹródło: wikimedia.org

ESN/International Office

Wrażenia studentów z pierwszych i kolejnych dni na Uniwersytecie są bardzo pozytywne. Rok akademicki rozpoczął się od uroczystej inauguracji, a nastepnie uczelnia na powitanie nowych studentów wyprawiła bankiet. Współpraca z Biurem ds. Cudzoziemców przebiegała bardzo dobrze i bez problemów. Każdy „erasmus” ma przydzielanego swojego mentora, jednak czasem można trafić na niekoniecznie zaangażowanego opiekuna.

Życie studenckie

W mieście funkcjonuje basen i siłownia, do których można kupić specjalne karnety zniżkowe dla „erasmusów”. W mieście funkcjonuje parę klubów, w których można typowo potańczyć. Każdy z nich otwarty jest innego dnia. W Civitanova Marche można iść na mecz najlepszej drużyny siatkarskiej we Włoszech. Dużą atrakcją jest również opera, jednak bilety do niej są dość drogie.

Sferisterio_by_night_1wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s