Lyon – ECE

dnia

Lyon jest trzecim co do wielkości miastem we Francji. Jest ono szczegółnie znane z zapierającej dech w piersiach architektury, bogatej historii, festiwalu świateł (Fête des Lumières) czy związków z kinem. To własnie tutaj bracia Lumière wynaleźli kinematograf.
Poza tym miasto jest silnie związane z przemysłem chemicznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym. Tutaj również znajdują się ważne ośrodki finansowo-bankowe. W Lyonie swoje siedziby mają także firmy związane z branżą IT. Interporl czy Euronews także znajdują się w Lyonie. Jest to drugie najlepsze z kolei miasto we Francji ze względu na jakość poziomu życia jego mieszkańców.
Miasto istniało już w 43 roku p.n.e., gdy Rzymianie postanowili stworzyć małą osadę dla grupy rzymskich uchodźców. Potem Lyon stał się ważnym punktem komunikacyjnym, jak i ośrodkiem podczas I i II Wojny Światowej. Bycie prominientnym obiektem już od wielu set lat, odbiło się na architekturze – począwszy od wczesnogotyckiej, przez dzieła renesansu oraz baroku, Lyon może poszczycić się imponująca architekturą.
Miasto znajduje się na półwyspie, jest otoczone z trzech stron wodą płynącą z rzek Rhône oraz Saône. Część miasta leżąca po stronie rzeki Saône wraz ze swoją średniowieczną zabudową jest wpisana do Międzynarodowego Rejestru Zabytków UNESCO.

Lyon posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, a także metro. Jest przyjazne studentom, można je przyrównać do Poznania pod kątem wielkości.

Three_sights_Lyonwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Lyon znajduje się na skraju paru stref klimatycznych: oceanicznej, płynącej z północnej Francji, ciepłej kontynentalnej z północnych Włoch i subtropikalnej śródziemnomorskiej płynącej z południa. W praktyce przekłada się to na to, że ani zimy nie są nadmiernie zimne (około 3 °C), ani lata nie są nadmiernie upalne (około 22 °C). Opady również nie są znaczące, przy czym zdecydowanie najrzadziej występują w okresie zimowym. Generalnie do pewnego stopnia można przyrównać ten klimat do polskiego, jednak studenci zauważają, że słońce rzadziej świeci.

Koszty utrzymania

Jadąc do Francji należy mieć na uwadze, że koszty utrzymania zdecydowanie wzrosną w stosunku do Polski. Bagietka (chleb rzadko jest dostępny) kosztuje około 80 eurocentów, woda 50 eurocentów, Big Mac to już wydatek rzędu 4 euro. Jeśli chcemy zjeść na mieście, to musimy na to przeznaczyć plus minus 15 euro – oczywiście raczej z myślą, że możemy zapłacić jeszcze więcej. Na jedzenie przeznacza się średnio 300 euro.
Wynajęcie pokoju jednoosobowego w mieszkaniu to wydatek około 450 euro, miejsce w pokoju dwuosobowym to już 100 euro mniej. Natomiast pokój w akademiku kosztuje wg naszych studentów najwięcej – około 500 euro. Nalezy jednak uważać, bo zdarza się, że ta cena nie idzie w parze z warunkami mieszkaniowymi. Bilet miesięczny komunikacji miejskiej kosztuje 30 euro.
Zakupy najlepiej robić w Auchan – znajduje się on na obrzeżach miasta, gdzie ceny są o wiele niższe. Warto pomyśleć o zabraniu ze soba leków czy przyborów szkolnych, gdyż ich ceny we Francji są szczególnie wysokie.
Do Lyonu najlepiej wybrać się autobusem – ze względu na to ile rzeczy można ze sobą zabrać.

Université_Lyon_III_et_le_pont_de_l'université_de_nuitwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Zajęcia prowadzone są w języku francuskim i angielskim. Warto wybrać się na te prowadzone po angielsku, gdyż nie zawsze francuscy studenci są przystępni i chcą się integrować z „erasmusami”. Nasi studeci bardzo wysoko oceniają sposób prowadzenia zajęć oraz podejście pracowników do studentów. Jednak atmosfera panująca na uczelni jest różna – zależna od francuskich studentów, którzy nie zawsze są chętni do wspólnego spędzania czasu. Egzaminy nie należą do specjalnie trudnych, ale też nie ma co liczyć na specjalne ulgi ze strony prowadzących. W ciągu dnia odbywa się wiele zajęć (często po 8-10 godzin na uczelni) – jednak semestr jest przez to stosunkowo krótki. Na terenie uczelni można za darmo kserować i drukować materiały. Nie posiada za to biblioteki. Z praktycznych rzeczy, to jeszcze istnieje kafeteria, gdzie można podgrzać i przygotwać sobie także własne jedzenie.

Interpol_-_Lyonwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Po przyjeździe nie została wyznaczona żadna osoba do „opieki” nad „erasmusem”. Jednak kontakt z biurem dla studentów zagranicznych był dobry i przebiegał bez zakłóceń.

Życie studenckie

Lyon jest miastem, w którym funkcjonuje wiele klubów i barów. Oprócz tego istnieje możliwość uprawiania wielu sportów, takich jak wspinaczka (parki linowe), funkcjonują tory wyścigowe, są pola goflowe, canyoing.

Façade_de_l'Hôtel_de_Ville_de_Lyonwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s