Grenoble – IUT2 Grenoble

dnia

Grenoble, często nazywane Alpejską Stolicą, jest to miasto leżące u podnóża francuskich Alp. Miasto posiada historię datującą się na co najmniej 2 000 lat wstecz. Oprócz bycia jednym z miast-celów dla narciarzy, Grenoble związane jest z wieloma dziedzinami przemysłu, np. skórzanego. Obecnie miasto kojarzone jest często z wieloma ośrodkami naukowymi.
Grenoble nie jest dużym miastem – ma około 160 tys. mieszkańców, jednak pobliskie ośrodki aglomeracyjne liczą już ponad 660 tysięcy mieszkańców. Ze względu na bycie ważnym ośrodkiem dla lokalnych władców, jak również podczas wojen i potyczek centrum militarnym, Grenoble może pochwalić się bogatą i dobrze zachowaną architekturą. Problemem w mieście jest jednak smog, który jest efektem działania pobliskich fabryk. Miasto jest z jednej strony nowoczesnym ośrodkiem, jednak z drugiej, czas zdecydowanie płynie tam swoim tempem.

Pogoda

W Grenoble panuje klimat oceaniczny bez wyraźnie odznaczającej się pory suchej.  Pora letnia jest zdecydowanie chłodna, zima natomiast umiarkowanie zimna. Wysoka amplituda temperatur pomiędzy wiosną a zimą powoduje, że warto spakować wiele różnorodnych ubrań – tych typowo wiosennych, jak w przeciwdeszczowych i ocieplanych. Również ze względu na to, że Grenoble leży w kotlinie, to nalezy spodziewać się częstych opadów oraz zachmurzeń. Najczęściej pada w maju oraz we wrześniu i październiku. Lato jest raczej słoneczne.

Grenoble_01wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Koszty utrzymania

Francja jest stosunkowo drogim krajem, dlatego najlepiej robić zakupy w supermarketach typu Lidl, Casino czy Carrefour. Na żywność należy przeznaczyć średnio 100 euro. Koszt chleba-bagietki to około 1 euro, tyle samo zapłaci się za litr mleka. Woda mineralna jest nieznacznie tańsza, około 70 eurocentów. Obiad kupiony na mieście to średni wydatek około 12-20 euro. Na uczelni można było również kupić 3 daniowy obiad w cenie 3 euro – otrzymywało się specjalną kartę zniżkową. Studenci uważają, że przyznane stypendium w zupełności wystarczyło na wyrównanie kosztów utrzymania.
Koszt komunikacyjnego biletu miesięcznego to około 40 euro.
Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 400 euro. Pokoje w akademikach są zdecydowanie tańsze – jednoosobowy z umywalką to wydatek rzędu 180 euro. Akademik Le Rabot znajduje się na dość wysokiej górze – widoki z niego się rozściełające mogą rekompensować niezbyt wysoki standard w nim panujący. Mieszkający w nim studenci są bardzo przyjaźni, panuje wesoła, rodzinna atmosfera. Jednak jego wyposażenie jest naprawdę kiepskie: należy pomyśleć o zabraniu ze sobą czajnika elektrycznego, nakrycia łóżka, naczyń oraz sprzętów do sprzątania.

GRENOBLE23wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Prowadzący są przychylnie nastawieni do studentów, atmosfera jest przyjazna i stosunkowo swobodna. Poziom zajęć nie jest specjalnie wyśrubowany, ale też nie za niski. Egzaminy są do niego odpowiednio dostosowane. Studenci dobrze oceniają umiejętności wyniesione z zajęć.
Dostęp do biblioteki oraz sprzętu uczelnianego jest swobodny. Poziom języka angielskiego jest więcej niż przyzwoity, wykładowcy chętnie pomagają i dodatkowo tłumaczą zagadnienia. Zajecia są często prowadzone w formie dyskusji. Pewna część kursów jest prowadzona przez międzynarodową kadrę. Zaliczenie przyjmuje często formę eseju lub prezentacji. Jeśli chodzi o średnią, to należy zwrócić uwagę na to, że francuski system oceniania jest stosunkowo surowy – bardzo ciężko otrzymać ocenę odpowiadającą naszemu 4,5 czy 5.

Kiosque_Jardin_de_villewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Każdy student z zagranicy ma przydzielonego mentora. Służy on pomocą, jednak część spraw mimo wszystko należało załatwiać samodzielnie. W Grenoble nie działa żaden ESN – wszelkie wyjazdy integracyjne były organizowane we własnym zakresie studnetów. Generalnie nie można było z tego względu narzekać na ich nadmiar.

Życie studenckie

Grenoble to miasteczko typowo narciarskie – jest to bardzo popularny sport wśród jego mieszkańców. W mieście nie ma zbyt wielu pubów czy klubów, jednak zdecydowanie nie można powiedzieć, żeby życie rozrywkowe nie istniało. Ze względu na bycie centrym badań rozwojowych i naukowych, w mieście przebywa wielu inwestorów i zagranicznych gości czy rezydentów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Źródło: wikimedia.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s