Brno – Mendel University

dnia

Brno jest to miasto leżące na Morawach, drugie co do wielkości w Republice Czeskiej. W Brnie znajduje się wiele ośrodków sprawiedliwości, takich jak sąd najwyższy czy konsytucyjny. Z tego względu jest także ważnym centrum administracyjnym. Poza tym miasto ma bogatą historię związaną z wyższą edukacją – znaduje się w nim aż 13 uczelni wyższych uczących około 90 tysięcy studentów.
W Brnie znajduje się też Centrum Targowe, gdzie często odbywają się wystawy i targi samochodowe. Od 1930 roku odbywa się tutaj Road Racing World Championship Grand Prix, czyli jedne z najbardziej prestiżowych wyścigów rajdowych. Innym wydarzeniem są organizowane konkursy fajerwerków, Ignis Burnensis, które przyciągają do miasta tysiące turystów. Poza tym, Brno może pochwalić się zamkiem,  Špilberk, fortecą, czy katedrą. Ze względu na to, że te tereny były już zamieszkane od czasów Neolitu, a samo miasto istniało już przed XI wiekiem, to może pochwalić się ono oryginalną wczesnogotycką zabudową. W pobliżu miasta przepływają dwie rzeki, Svitava i Svratka, w jego granicach znajduje się także jezioro Brno Dam oraz wiele pomniejszych sadzawek. Miasto ma charakter typowo studencki, przebywa w nim, mieszkając lub odwiedzając, całkiem sporo cudzoziemców.

Pogoda

Ze względu na swoje geograficzne umiejscowienie, Brno ma umiarkowany klimat. Miasto otoczone jest ze trzech stron lasami, co przyczynia się do świeżego, czystego powietrza – smogu to nie znajdziecie 🙂 Zimy są tutaj raczej chłodne, jednak lata bardzo upalne – temperatura powyżej 30 stopnii Celcjusza nikogo nie dziwi. Wiosną i jesienią pogoda jest bardzo zmienna – na przemian może padać deszcz, śnieg, świecić słońce. Warto mieć na uwadze te bardzo skrajne warunki pogodowe przy planowaniu wyjazdu – może się okazać, że podczas jednosemestralnego pobytu przydadzą się i kozaki, i strój kąpielowy.

Brno_-_Náměstí_Svobody_1wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Koszty utrzymania

Należy przede wszystkim pamiętać, że walutą obowiązującą w Czechach jest korona czeska. Pokój w akademiku kosztuje około 2 500 – 2 700 koron. Koszt miesięcznego biletu komunikacyjnego to około 170 koron. Za półtorej litra wody płaci się około 16 koron, cena obiadu na mieście to wydatek zaczynający się mniej więcej od 200 koron.

Akademik JAK składał się z 4 bloków, różniących się między sobą standardem. W bloku D znajdowały się pokoje 3 osobowe z kuchnią i łazienką, w pozostałych blokach pokoje są 2 osobowe, jednak kuchnia i łazienka są już na korytarzu. Jedynym sprzętem na wyposażeniu jest łóżko i biurko. Warto jest przed wyjazdem rozważyć zakup routera lub kabla. W mieście znajduje się Ikea, gdzie można nabyć podstawowe sprzęty, takie jak talerze, garnki, patelnie.

Ogólnie ceny są dużo niższe niż w Europie Zachodniej. W porównaniu do Polski to ceny żywności są nieco wyższe, a reszta kształtuje się na porównywalnym poziomie.

Brno_-_Biskupský_dvůr_Iwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uniwersytet

Zajęcia są prowadzone w języku angielskim. Wysokie noty uzyskał sposób prowadzenia zajęć, niższe podejście prowadzących do studentów – jednak większość prowadzących jest przystępna dla „erasmusów”. Nie oznacza to jednak, że istnieje jakaś specjalna taryfa uglowa – zajęcia odbywają się także z czeskimi studentami. Atmosfera panująca na uczelni jest bardzo dobra i przyjazna. Zajęcia prowadzone są na podobnym poziomie jak w Polsce, przy czym egzaminy są raczej proste. Zaliczenia głównie w formie pisemnej oraz projektów i prezentacji. Czasami zdarzały się testy jednokrotnego wyboru. Niektórzy studenci zwracają uwagę, że studia i egzaminy nie są prowadzone w języku ustalonym przed wyjazdem.

Autumn_Marian_Valleywikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Każdy nowoprzyjezdny ma wyznaczonego swojego opiekuna, „buddy”, który odbiera oraz opiekuje się „erasmusem” – jednak zakres opieki różni się w zależności od potrzeb i podejścia opiekuna. Kontakt z lokalnym ESN jest oceniany jako bardzo dobry, są uczynni i pomocni – część osób w nim pracujących zna komunikatywnie język polski.

Poza tym, ESN organizuje bardzo dużo wydarzeń skierowanych ku „erasmusom.”

Życie studenckie

Na uczelni najwięcej organizowanych jest wydarzeń sportowych. Poza tym, ze względu na studencki charakter Brna, w mieście funkcjonuje wiele klubów i kawiarni nocnych. Dodatkowo często wyskakuje się na wycieczki do pobliskiego Wiednia.

 wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s