Ateny – University of Business and Economics

dnia

Stolica Grecji – miasto, które nigdy nie śpi. Ateny nie są duże, można zwiedzić je w ciągu 3 dni, jednak  mają w sobie to coś, co pozwala się w nich zakochać. Atmosfera, którą jeden z naszych studentów określił jako „klimat dżungli”. Przepisy drogowe raczej nie obowiązują, a czerwone światło to bardziej sugestia. Pomimo, że sytuacja gospodarcza Grecji, jak każdy wie, nie jest najlepsza, to restauracje, kluby i puby codziennie pękają w szwach. Wszechobecny hałas i grecki temperament nie pozwolą Ci zasnąć przez cały pobyt w tym mieście. Nie lubisz kawy? Mieszkając w Grecji i tak zaczniesz ją pić 🙂

Pogoda

Najniższa temperatura przypada na koniec grudnia, ok. 0 stopni. Jeśli spadnie śnieg – paraliż miasta, grecy szaleją, dzieci biegają po ulicach robiąc zdjęcia. Najwyższa temperatura to ok. 40 stopni – środek lipca. Zazwyczaj do połowy grudnia można leżeć na plaży i kąpać się w morzu. Na koniec stycznia trafiają się dni, kiedy temperatura przekracza 20 stopni w cieniu. Potem do końca marca chłodno – coś jak polska jesień. Od kwietnia na nowo pełnia lata i ponad 25 stopni.

Akropolis_2015wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Koszty utrzymania

Polecamy robić zakupy głównie na targach ulicznych. Po godzinie 21 wszystko jest zamknięte, a w niedziele wydaje się, że nawet policja i szpitale nie pracują (tylko małe kioski uliczne). Grecy palą wszędzie, nawet kelnerzy w knajpach. Stypendium skończy się wam w połowie Erasmusa, bądźcie na to gotowi. Uczelnia zapewnia 3 posiłki dziennie za darmo.

Nasi studenci ostrzegają przed zakupami w tradycyjnych sklepach typu Carrefour czy AB. Ceny są niewiarygodnie wysokie, zaczynając od 1kg piersi z kurczaka za 40zł, jeśli już traficie na promocję.

Codziennie na wybranych ulicach Aten odbywają się targi uliczne, gdzie można kupić warzywa i owoce po bardzo niskich cenach (5kg pomarańczy za 1e, kilo oliwek od 1,5e)

Co do mięsa i ryb, polecamy targ na ulicy pomiędzy placem Omonia a Monastiraki. Idąc ulicą nie sposób go nie zauważyć, a nawet jeśli, to na pewno go „poczujecie”. Kg piersi ok 4e, polecamy steki wieprzowe z kością! Kawałek ok 300g za 1e 😉 Targ jest w tym samym miejscu od pon do sob, reszta zmienia się w zależności od dnia tygodnia i pory roku. Zaczynają się ok 7 rano, kończą ok godziny 15.

Pieczywo tylko w piekarniach! Nie dość że świeże, to jeszcze o połowę tańsze niż w sklepach.

Hephaistos_Templewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

A co do taksówek – uwaga, wszyscy oszukują! Cenę za kurs radzimy ustalać przed jazdą. Nasi studenci nie raz musieli wysiąść z taksówki, bo kierowca tłumaczył, że jedzie dobrą drogą, mimo, że jechał zupełnie naokoło, ale on jest grekiem, student turystą, więc to on ma rację. Można spodziewać się także dodatkowych opłat za bagaż. (max 2 lub 3e za duże walizki). W razie czego nie bójcie się wzywać policję, będą na 95% po waszej stronie (mimo, że nigdy nie mówią po angielsku).

Warunki mieszkaniowe

Studiując na AUEB najlepiej zamieszkać w okolicy uniwersytetu. Najbardziej popularne dzielnice to Victoria i Kipseli. Obydwie należą do dzielnic „imigrantów”, ale o ile grecy strasznie na nie narzekają, nasi studenci nie mają negatywnych doświadczeń mieszkając w tych rejonach. Za pokój trzeba zapłącic 200/260 euro. Uważajcie na agencję Stay in Athens! Często nie oddają depozytu lub tylko jego część.

Athens_Plaka07wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

To są niestety ceny dla „Erasmusów”. Jeśli macie możliwość uzyskania pomocy od kogoś kto mówi po grecku, mieszkanie 2 pokojowe można wynająć nawet za 300e.

Uczelnia

Zajęcia dla Erasmusów odbywają się w oddzielnym budynku, ok 5min od głównej siedziby uniwersytetu. Kser jest kilka, znajdziecie je na ulicach wokół uczelni. Gdy wejdziecie  do głównego budynku, nie przestraszcie się graffiti na ścianach, nieustającego hałasu krzyczących greków i wszechobecnej woni papierosów. To tylko nieliczne rzeczy do których trzeba się przyzwyczaić.

 wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

International Office

Kontakt z uczelnią całkowicie bezproblemowy. Pani z International Office (p. Vasiliki) już po paru dniach stanie się dla Ciebie jak dobra ciocia do której idziesz pochwalić się ocenami albo podpytać gdzie udać się na ciekawą wycieczkę.

Rozrywka

Jak wspominaliśmy na początku, Ateny nie śpią, a Wy razem z nimi. Główna imprezowa dzielnica to Gazi (jest też najdroższą, piwo 0,3l – 5e, drinki od 7-10e). Pełno klubów i pubów jest też w okolicy Monastiraki.

Gorąco polecamy bar w hostelu AthensStyle. Od 18 do 19 happy hours, 2 piwa w cenie jednego + widok na Akropol gratis.

Najszybsza trasa na plażę: z Victorii metrem na Omonie, tam przesiadka na czerwoną linie i jedziemy do stacji Neos Kosmos. Tam wysiadamy i dalej tramwajem, np. 5. Cokolwiek innego pokaże wam mapa, ta trasa jest najszybsza z centrum. W tygodniu w dzień polecam też taksówki. Z centrum na plaże ok 10e, więc przy 4 osobach nie jest to duży koszt.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s