Maribor – Univerza v Mariboru (aktualizacja)

dnia

Maribor

Maribor jest to drugie co do wielkości miasto na Słowenii, położone pośród wzgórz nad rzeką Drawą z urokliwym nabrzeżem. Miasto to ma około 100 tysięcy mieszkańców i pełne jest studentów, zarówno miejscowych jak i zagranicznych. Mimo, że nie jest duże, jest bardzo żywe i znajduje się tam wszystko czego potrzeba – sklepy, restauracje, bary, kluby, siłownie, basen itd. Ma wspaniały klimat i wiele uroczych zakamarków.

15-11-25-Maribor_Inenstadt-RalfR-WMA_4219wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Na wzgórzach w Mariborze powstały piękne winnice, znajduje się tam też najstarsza winorośl na świecie, a 11 listopada świętuje się tam Martinovanje – dzień świętego Marcina, który jest tam świętem wina, podczas którego można popróbować młodych win od lokalnych producentów. Jest tam gdzie pospacerować, czy to po parku, czy nad rzeką (gdzie można karmić łabędzie i kaczki, których jest bardzo dużo), czy po pobliskich pagórkach i górach. Na Wyspie Mariborskiej na rzece Drawie znajduje się też miejskie kąpielisko. Zimą na obrzeżach miasta otwarty jest ośrodek narciarski Mariborsko Pohorje z kilkoma wyciągami i trasami zjazdowymi. Kiedy nie ma śniegu dużo ludzi tam spaceruje lub jeździ rowerami, cały rok można też wjeżdżać na górę kolejką linową.

Podróże

Maribor jest świetnym punktem wypadowym na różne wycieczki. Znajduje się bardzo blisko granicy z Austrią (ok. 20 km!), niedaleko jest też na Węgry, autostradą można szybko dojechać do północnych Włoch i oczywiście wygodnie można zwiedzić całe Bałkany. Podróżować można autobusami (m.in. FlixBus, ale też lokalni przewoźnicy) czy samochodem dogadując się z innymi studentami, a przy przejazdach między miastami w Słowenii (chociaż można też  tak dojechać np. do austriackiego Graz, Wiednia, czy Zagrzebia w Chorwacji) korzystać ze strony Prevoz, która działa na podobnych zasadach co BlaBlaCar. Pociągi są raczej drogie, studenci nie mogą korzystać ze zniżek.

Z Polski najłatwiej dostać się autobusem (Flixbus), samolotem z Poznania do Austrii (Gratz), a następnie pociągiem do Mariboru, lub samolotem do Lublany (np. z Warszawy), a następnie busem (go Opti) prosto z lotniska lub pociągiem ( z dworca kolejowego, który oddalony jest od lotniska o ok. 10km).

Maribor_Zametovka_vine_and_daughter
Najstarsza winorośl

wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda w zasadzie nie różni się znacznie od polskiej, chociaż klimat jest wilgotny. Lata są zdecydowanie ciepłe, a samo miasto należy do jednych z najbardziej słonecznych w Słowenii. Temperatury zimą oscylują w okolicach zera stopni Celsjusza. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, pogoda może gwałtowanie ulec zmianie, na co należy być przygotowanym. Deszcz nie pada częściej niż w Poznaniu, jednak opady są bardziej obfite.

Koszty utrzymania

Na podstawowe utrzymanie w Mariborze, stypendium Erasmusa powinno spokojnie wystarczyć. Ceny żywności w sklepach są wyższe niż w Polsce, ale jeśli robi się zakupy w tańszych marketach, jak np. Lidl, Hofer czy ewentualnie większy Interspar albo Mercator,  nie powinno to być bardzo mocno odczuwalne. Lepiej za to unikać w miarę możliwości małych sklepów. Jednak większość studentów i tak korzysta raczej z bonów studenckich, zamiast gotować. Ceny innych produktów – ubrań, kosmetyków, chemii domowej, są podobne do tych w Polsce.

Dodatkowymi kosztami jakie należy doliczyć, jest opłata za wydanie legitymacji na uczelni 14,50 euro oraz opłata za obowiązkową rejestrację pobytu w urzędzie – ok. 12 euro.

Autobusy miejskie nie są najtańsze – bilet na jeden przejazd kupowany w autobusie kosztuje 2 euro, a kupowany wcześniej 80 centów, nie ma zniżek dla studentów. Zwykle nie jest jednak konieczne korzystanie z nich, bowiem w wiele miejsc można dojść pieszo. Wygodnym środkiem transportu jest też rower, w mieście znajduje się wiele ścieżek rowerowych. Wielu studentów Erasmusa kupowało rowery na pchlim targu, osoby przyjeżdżające na semestr letni mogą też próbować odkupić rower od wyjeżdżających studentów, cena używanego roweru to ok. 20-40 euro.

Winnicaźródło: własne

Studenckie bony na posiłki

Każdy ze studentów (w tym Erasmus+) w Słowni otrzymuje kupony na posiłki 9ok. 20 na miesiąc), które widoczne są w specjalnej aplikacji. Działają na dwa sposoby: przy użyciu karty SIM z słoweńskim numerem, którą można otrzymać od ESN lub nabyć u operatora albo można zamówić specjalną kartę, która kosztuje 15 EUR. Dzięki temu można zjeść w restauracji w całej Słowenii obniżając cenę posiłku o wartość kuponu. Więcej informacji: Coupons

Zakwaterowanie

Uczelnia oferuje studentom zagranicznym miejsca w akademikach, jest ich jednak mało i szybko stają się niedostępne. Miejsce w uczelnianym akademiku Tyrseva, usytuowanym przy samym parku, to koszt 600-700 euro za semestr w 2019r. (należy opłacić je z góry). Pokoje są dość małe i niezbyt nowoczesne, wspólna kuchnia, ale całe piętro przeznaczone jest dla studentów Erasmus+ co sprzyja integracji i poznawaniu. Z Polski warto zabrać własne garnki i naczynia.

 W nowym akademiku o wyższym standardzie koszt zakwaterowania to 900 euro za semestr. W Mariborze znajdują się też prywatne akademiki, tu miejsce w pokoju dwuosobowym to koszt 150-290 euro za miesiąc. Do cen należy też doliczyć kaucję zwrotną, zwykle 200 euro. Można też oczywiście wynająć wspólnie z innymi studentami prywatne mieszkanie lub pokój, jednak często właściciele nie godzą się na wynajem tylko na jeden semestr lub nie mówią po angielsku. Warto wtedy skorzystać z pomocy ESN Maribor oraz zajrzeć na Facebook group “Erasmus Maribor Accommodation”, . Informacje o możliwościach zakwaterowania uczelnia przysyła na e-mail.

Szczegółowe informacje można znaleźć również na stronie: Accomodation

Uniwersytet Mariborski
Budynek Uniwersytetu w Mariborze

wikimedia.org (dostęp: 15.03.2018)

Uniwersytet

Uniwersytet Mariborski ma dość szeroką ofertę przedmiotów i pozwala studentom zagranicznym na wybranie kursów nawet z trzech różnych wydziałów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że budynki niektórych wydziałów leżą daleko od siebie. Wydziały mogą też nie zgodzić się na przyjęcie studenta, jeśli mają zbyt wielu chętnych a przedmioty nie są bezpośrednio związane z kierunkiem studiów.

Teoretycznie uczelnia zapewnia, że jeśli na dany przedmiot zgłosi się przynajmniej 5 studentów zagranicznych, będą realizowane zajęcia z tego przedmiotu po angielsku, w pozostałych przypadkach – przedmioty odbywają się w formie konsultacji i samodzielnej pracy w domu. W praktyce, często nawet jeśli wykłady są organizowane, to zwykle w zmniejszonym wymiarze godzin i nieregularnie, więc niekoniecznie ma się stały plan zajęć. Dość dużo natomiast pracuje się w domu. Nacisk jest tam stawiany na robienie samodzielnie zadań, projektów, prezentacji i samodzielną naukę, ale można też liczyć na pomoc wykładowców kiedy jest potrzebna. Warto tuż po przyjeździe skontaktować się z prowadzącymi, żeby ustalić formę zajęć i warunki zaliczenia oraz upewnić się co do treści zajęć i wymagań, tak żeby można było jeszcze zmienić przedmioty jeśli zajdzie taka potrzeba. Wykładowcy zwykle chętnie rozmawiają ze studentami i są pomocni.

Budynki uczelni są dobrze wyposażone. Można korzystać z biblioteki, czytelni, miejsc do wspólnej nauki. W pobliżu uniwersytetu nie ma problemu ze znalezieniem punktów ksero czy sklepów papierniczych.

Przykładowe kursy w języku angielskim w roku ak. 2018/2019:

Project management – forma zaliczenia: projekt i egzamin, możliwość indywidualnych konsultacji

Services Marketing – forma zaliczenia: egzamin

Communication, Motivation and Conflict Solving – forma zaliczenia: projekt – film zrealizowany w grupie oraz egzamin

Financial Markets – forma zaliczenia egzamin

Total Quality Management – forma zaliczenia: projekt grupowy

15-11-25-Maribor_Inenstadt-RalfR-WMA_4235wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Lokalny ESN  jest bardzo aktywny i organizuje wiele wydarzeń. Co tydzień odbywają się imprezy tematyczne w klubach, a na początku każdego semestru obfite w różne aktywności Welcome Weeks, które trwają ponad 2 tygodnie, jednak żeby w nich uczestniczyć należy przyjechać odpowiednio wcześniej i zakupić bilet (50 euro). Organizowane są też wycieczki dla studentów Erasmusa – np. po Słowenii, po Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji, wyjazd na jarmark świąteczny do Budapesztu.

ESN zakłada dla studentów grupę na facebooku, do której warto jak najszybciej dołączyć, bo tam zamieszczane są wszystkie informacje o organizowanych wydarzeniach i można tam uzyskać pomoc czy poradę, jeśli jest potrzebna. Każdemu studentowi zagranicznemu przydzielany jest też buddy – słoweński student „opiekun”, który zwykle ma pod swoją opieką kilku studentów Erasmusa.

Na uczelni można też liczyć na pomoc, koordynatorzy działają sprawnie i udzielają wszelkich potrzebnych informacji.

Burger_Lobnica_SlapSumikwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s