Maribor – Univerza v Mariboru

dnia

Maribor

Maribor jest to drugie co do wielkości miasto na Słowenii, położone pośród wzgórz nad rzeką Drawą z urokliwym nabrzeżem. Miasto to ma około 100 tysięcy mieszkańców i pełne jest studentów, zarówno miejscowych jak i zagranicznych. Mimo, że nie jest duże, jest bardzo żywe i znajduje się tam wszystko czego potrzeba – sklepy, restauracje, bary, kluby, siłownie, basen itd. Ma wspaniały klimat i wiele uroczych zakamarków.

15-11-25-Maribor_Inenstadt-RalfR-WMA_4219wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Na wzgórzach w Mariborze powstały piękne winnice, znajduje się tam też najstarsza winorośl na świecie, a 11 listopada świętuje się tam Martinovanje – dzień świętego Marcina, który jest tam świętem wina, podczas którego można popróbować młodych win od lokalnych producentów. Jest tam gdzie pospacerować, czy to po parku, czy nad rzeką (gdzie można karmić łabędzie i kaczki, których jest bardzo dużo), czy po pobliskich pagórkach i górach. Na Wyspie Mariborskiej na rzece Drawie znajduje się też miejskie kąpielisko. Zimą na obrzeżach miasta otwarty jest ośrodek narciarski Mariborsko Pohorje z kilkoma wyciągami i trasami zjazdowymi. Kiedy nie ma śniegu dużo ludzi tam spaceruje lub jeździ rowerami, cały rok można też wjeżdżać na górę kolejką linową.

Podróże

Maribor jest świetnym punktem wypadowym na różne wycieczki. Znajduje się bardzo blisko granicy z Austrią (ok. 20 km!), niedaleko jest też na Węgry, autostradą można szybko dojechać do północnych Włoch i oczywiście wygodnie można zwiedzić całe Bałkany. Podróżować można autobusami (m.in. FlixBus, ale też lokalni przewoźnicy) czy samochodem dogadując się z innymi studentami, a przy przejazdach między miastami w Słowenii (chociaż można też  tak dojechać np. do austriackiego Graz, Wiednia, czy Zagrzebia w Chorwacji) korzystać ze strony Prevoz, która działa na podobnych zasadach co BlaBlaCar. Pociągi są raczej drogie, studenci nie mogą korzystać ze zniżek.

Maribor_Zametovka_vine_and_daughterwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda w zasadzie nie różni się znacznie od polskiej, chociaż klimat jest wilgotny. Lata są zdecydowanie ciepłe, a samo miasto należy do jednych z najbardziej słonecznych w Słowenii. Temperatury zimą oscylują w okolicach zera stopni Celsjusza. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, pogoda może gwałtowanie ulec zmianie, na co należy być przygotowanym. Deszcz nie pada częściej niż w Poznaniu, jednak opady są bardziej obfite.

Koszty utrzymania

Na podstawowe utrzymanie w Mariborze, stypendium Erasmusa powinno spokojnie wystarczyć. Ceny żywności w sklepach są wyższe niż w Polsce, ale jeśli robi się zakupy w tańszych marketach, jak np. Lidl, Hofer czy ewentualnie większy Interspar albo Mercator,  nie powinno to być bardzo mocno odczuwalne. Lepiej za to unikać w miarę możliwości małych sklepów. Jednak większość studentów i tak korzysta raczej z bonów studenckich, zamiast gotować. Ceny innych produktów – ubrań, kosmetyków, chemii domowej, są podobne do tych w Polsce.

Dodatkowymi kosztami jakie należy doliczyć, jest opłata za wydanie legitymacji na uczelni 14,50 euro oraz opłata za obowiązkową rejestrację pobytu w urzędzie – ok. 12 euro.

Autobusy miejskie nie są najtańsze – bilet na jeden przejazd kupowany w autobusie kosztuje 2 euro, a kupowany wcześniej 80 centów, nie ma zniżek dla studentów. Zwykle nie jest jednak konieczne korzystanie z nich. Wygodnym środkiem transportu jest rower, w mieście znajduje się wiele ścieżek rowerowych. Wielu studentów Erasmusa kupowało rowery na pchlim targu, osoby przyjeżdżające na semestr letni mogą też próbować odkupić rower od wyjeżdżających studentów, cena używanego roweru to ok. 20-40 euro.

Winnicaźródło: własne

Studenckie bony na posiłki

Wszyscy studenci w Słowenii mogą korzystać z bonów na posiłki w restauracjach. Aby otrzymać bony trzeba mieć Słoweński numer telefonu (darmową kartę SIM można otrzymać od ESN) lub zakupić specjalną kartę (kosztuje 15 euro) i zarejestrować się do programu. Jeden bon to subwencja wysokości 2,63 euro i można ją wykorzystać w restauracjach, które biorą udział w programie (jest to w zasadzie większość restauracji w mieście, nawet McDonald’s) na posiłki z menu studenckiego, a resztę ceny należy dopłacić. W efekcie można zjeść duży smaczny obiad za 2-3 euro lub czasem taniej, a coś mniejszego nawet bez dopłaty. Do studenckiego posiłku zwykle dostaje się sałatkę oraz owoc, darmowa jest woda do picia (z kranu). Bony dodawane są do konta na początku miesiąca i dostaje się ich tyle, ile jest dni roboczych w miesiącu. Można wykorzystać maksymalnie 2 bony dziennie, z przerwą co najmniej 4 godzin między nimi. Działa to tak, że będąc w restauracji, z numeru telefonu na którym zarejestrowane są bony, należy zadzwonić na specjalny darmowy numer i przyłożyć telefon do czytnika. Bony są imienne – na czytniku wyświetla się imię i nazwisko właściciela i należy pokazać w restauracji dokument ze zdjęciem.

Zakwaterowanie

Uczelnia oferuje studentom zagranicznym miejsca w akademikach, jest ich jednak mało i szybko stają się niedostępne. Miejsce w starszym uczelnianym akademiku to koszt ok. 650 euro za semestr (należy opłacić je z góry), w nowym akademiku o wyższym standardzie – 900 euro za semestr. W Mariborze znajdują się też prywatne akademiki, tu miejsce w pokoju dwuosobowym to koszt 150-200 euro za miesiąc. Do cen należy też doliczyć kaucję zwrotną, zwykle 200 euro. Można też oczywiście wynająć wspólnie z innymi studentami prywatne mieszkanie lub pokój, jednak często właściciele nie godzą się na wynajem tylko na jeden semestr lub nie mówią po angielsku – warto skorzystać z pomocy przydzielonej do tego zadania osoby z ESN, która za nas może np. zadzwonić do właściciela, pomóc ustalić warunki umowy itd. Informacje o możliwościach zakwaterowania uczelnia przysyła na e-mail.

Uniwersytet Mariborskiwikimedia.org (dostęp: 15.03.2018)

Uniwersytet

Uniwersytet Mariborski ma dość szeroką ofertę przedmiotów i pozwala studentom zagranicznym na wybranie kursów nawet z trzech różnych wydziałów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że budynki niektórych wydziałów leżą daleko od siebie. Wydziały mogą też nie zgodzić się na przyjęcie studenta, jeśli mają zbyt wielu chętnych a przedmioty nie są bezpośrednio związane z kierunkiem studiów.

Teoretycznie uczelnia zapewnia, że jeśli na dany przedmiot zgłosi się przynajmniej 5 studentów zagranicznych, będą realizowane zajęcia z tego przedmiotu po angielsku, w pozostałych przypadkach – przedmioty odbywają się w formie konsultacji i samodzielnej pracy w domu. W praktyce, często nawet jeśli wykłady są organizowane, to zwykle w zmniejszonym wymiarze godzin i nieregularnie, więc niekoniecznie ma się stały plan zajęć. Dość dużo natomiast pracuje się w domu. Nacisk jest tam stawiany na robienie samodzielnie zadań, projektów, prezentacji i samodzielną naukę, ale można też liczyć na pomoc wykładowców kiedy jest potrzebna. Warto tuż po przyjeździe skontaktować się z prowadzącymi, żeby ustalić formę zajęć i warunki zaliczenia oraz upewnić się co do treści zajęć i wymagań, tak żeby można było jeszcze zmienić przedmioty jeśli zajdzie taka potrzeba. Wykładowcy zwykle chętnie rozmawiają ze studentami i są pomocni.

Budynki uczelni są dobrze wyposażone. Można korzystać z biblioteki, czytelni, miejsc do wspólnej nauki. W pobliżu uniwersytetu nie ma problemu ze znalezieniem punktów ksero czy sklepów papierniczych.

15-11-25-Maribor_Inenstadt-RalfR-WMA_4235wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Lokalny ESN  jest bardzo aktywny i organizuje wiele wydarzeń. Co tydzień odbywają się imprezy tematyczne w klubach, a na początku każdego semestru obfite w różne aktywności Welcome Weeks, które trwają ponad 2 tygodnie, jednak żeby w nich uczestniczyć należy przyjechać odpowiednio wcześniej i zakupić bilet (50 euro). Organizowane są też wycieczki dla studentów Erasmusa – np. po Słowenii, po Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji, wyjazd na jarmark świąteczny do Budapesztu.

ESN zakłada dla studentów grupę na facebooku, do której warto jak najszybciej dołączyć, bo tam zamieszczane są wszystkie informacje o organizowanych wydarzeniach i można tam uzyskać pomoc czy poradę, jeśli jest potrzebna. Każdemu studentowi zagranicznemu przydzielany jest też buddy – słoweński student „opiekun”, który zwykle ma pod swoją opieką kilku studentów Erasmusa.

Na uczelni można też liczyć na pomoc, koordynatorzy działają sprawnie i udzielają wszelkich potrzebnych informacji.

Burger_Lobnica_SlapSumikwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s