Maribor – Univerza v Mariboru

dnia

Maribor jest to drugie co do wielkości miasto na Słowenii. Znajduje się ono nad rzeką Drawą, przez co rozpościera się z niego piękny widok na nabrzeże. Miasto to ma około 100 tysięcy mieszkańców, przez co można uniknąć niepotrzebnego tłoku. Sprzyjający klimat pozwolił na uruchomienie na dwóch wzgórzach winiarni oraz publicznego kąpieliska na Wyspie Mariborskiej.  Ze względu na swoją malowniczość, Maribor często jest celem wielu turystów, którzy chcą nieco zejść z utartego traktu dyktowanego przez przewodniki turystyczne.

Maribor znajduje się blisko granicy z Austrią (około 60 km.), co pozwala na częste wycieczki. Równie blisko znajdują się Węgry. Samo miasto jest, tak jak zostało to już wspomiane, malowniczo położone, ma wiele wąskich uliczech, uroczych zaułków – przypomina typowe miasta górskie. Mimo swojego górzystego położenia, sam Maribor jest dość „równy” – nie trzeba martwić się o ciągłe chodzenie w górę i w dół.

15-11-25-Maribor_Inenstadt-RalfR-WMA_4219wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Klimat jest zdecydowanie wilgotny. Lata są zdecydowanie ciepłe, a samo miasto należy do jednych z najbardziej słonecznych. Jednak ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, pogoda może gwałtowanie ulec zmianie, na co należy być przygotowanym. Deszcz nie pada częściej niż w Poznaniu, jednak opady są bardziej obfite. Najniższa temperatura występuje w okolicach lutego i oscyluje w okolicach 2-3 stopni Celcjusza.

Koszty utrzymania

Wydatki ponoszone na jedzenie nie są specjalnie wysokie – średnio wynoszą około 100 euro. Cena bohenka chleba to około 1 euro,  woda kosztuje 50 eurocentów, a mleko około 80 eurocentów. Jeżeli ktoś upiera się na przeliczniki, to można przyjąć, że stosunek cen w Polsce do Słowenii jest jak 1:2. Mięsożercy mogą być nieprzyjemnie rozczarowni – ceny produktów mięsnych są zdecydowanie wyższe. Jako hipermarkety przyjazne kieszeni polecane są Lidl, Hofer i Inerspar. Z kolei, w związku ze statusem studenta, do jedzenia rząd Słowenii  daje subwencje – koszty wyżywienia w ogóle są znacznie zmniejszone.

Ze względu na wielość miasta, sporo osób porusza się na rowerach – w konsekwencji koszty związane z komunikacją miejską ograniczają się do wynajęcia roweru.

Maribor_Zametovka_vine_and_daughterwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki mieszkaniowe

Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt około 200 euro. Pokoje dwuosobowe to koszt około 150 euro. Pokój w akademiku to zdecydowanie najtańsza opcja – około 100-120 euro. Akademiki znajdują się blisko parku, więc są dość popularną miejscówką do odwiedzin – z tego względu przydają się zdjęcia legitymacyjne.
Same pokoje czy mieszkania są zazwyczaj wyposażone – ale, tak jak w Polsce, może być z tym różnie i zawsze dobrze się wcześniej w tym zakresie upewnić.

Uniwersytet

Zajęcia dla studentów zagranicznych prowadzone są w języku angielskim. Wysoko oceniane  jest podejście prowdzących do studentów, jednak jakość zajęć czy trudność egzaminów jest dość przeciętna. Studenci stosunkowo pozytywnie oceniają umiejętności, które nabyli podczas zajęć. Uczelnia ma dobrze wyposażone sale, bibliotekę i laboratoria komputerowe. Ksero, sklepy z akcesoriami papierniczymi znajdują się w wielu punktach w pobilżu budynków dydaktycznych.

15-11-25-Maribor_Inenstadt-RalfR-WMA_4235wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

ESN/International Office

Lokalny ESN co tydzień organizuje tematyczne imprezy w różnych klubach oraz co jakiś czas wycieczki w góry, nad jeziora, czy na szlaki turystyczne. Po przyjeździe można skorzystać także z ofety Welcome Weeks (które trwają dwa tygodnie). Podczas nich, poza zapoznaniem się z częścią studentów, można wykupić pakiet i skorzystać, np. z bowlingu. Studenci zagraniczni mają wyznaczonych opiekunów. Również system informacji uczelnianej działa bez zarzutu – szybko i sprawnie.

Rozrywka

Jako miasto górskie Maribor dostarcza wielu okazji do pieszych wycieczek w góry, jak i dysponuje stokami i wyciągami narciarskimi. Często są organizowane również lokalne wycieczki, na które może każdy się zapisać. Poza tym, w Mariborze funkcjonuje także  Miejskie Akwarium i Terrarium, jak również rozległy park miejski, do którego prowadzi promenada Trzech Sadzawek.

Burger_Lobnica_SlapSumikwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s