Nijmegen – Radboud University

dnia

Nijmegen to małe miasto we wschodniej Holandii, liczące około 160 tys. mieszkańców. Leży nad rzeką Waal.  Jest to również najstarsze miasto w Holandii – w 2003 roku obchodziło swoje 2000 urodziny. Mimo to, wciąż tryska energią i prężnie się rozwija, głównie dzięki sporej rzeszy studentów i statusowi politycznego aktywizmu.

Nijmegen_Marktplatzwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda w Nijmegen nie jest przyjemna. Nasi studenci określają ją jako: „strasznie dobijająca”, „typowo angielska”, „szaro, buro i ponuro”. Słońce pojawia się raz na jakiś czas. Cieplej robi się dopiero w maju. Bardzo wietrznie, dlatego jeżdżąc na rowerze lepiej mieć ze sobą czapkę albo nauszniki.

Koszty utrzymania

Nasi studenci polecają Hemę, jeśli chodzi o produkty gospodarstwa domowego oraz Alberta, Coop i Aldi jeśli chodzi o sklepy spożywcze (centrum). Jan Lindert i Jumbo znajdują się 5 min od centrum. Chleb kosztuje około 90 centów, piwo 50 centów. Niektórzy lubią robić zakupy w Albert Heijn, ze względu na komfort, szeroki asortyment i wysoką jakość produktów.

Warunki mieszkaniowe

Jeden z akademików to Talia. Znajduje się bardzo blisko centrum, na uczelnię około 15 minut rowerem. W Talii w jednym mieszkanku mieszkają 4 osoby, dlatego panuje cisza, czystość i spokojna atmosfera, ale oczywiście wszystko zależy od ludzi na których się trafi. W większości przypadków osoby, które szukają przygód i zabawy, wybierają inne akademiki – Hoogeveldt albo Vossenveld. W tym pierwszym na jednym korytarzu przypada 15 osób, a w drugim około 8. Jedyny problem z Vossenveld to kiepska lokalizacja, około 40 minut do centrum. Talia jest nowym akademikiem, w którym wszystko jest jeszcze w dobrym stanie (mikrofalówka, automat do kawy, pralka, suszarka). Pokój jest spory – 16m2, a w pokoju jest szafa, umywalka, łóżko, stoliczek, biurko, regał, lampka. Dostęp do internetu wliczony jest w cenę akademika, trzeba mieć jednak własny router. Należy pamiętać o tym, że imprezy i spotkania odbywają się głównie w tych dwóch akademikach, gdyż w Talii nie ma miejsca na organizowanie większych eventów. W zasadzie można przywieźć z Polski kołdrę, poduszki, sztućce, talerze, kubki, ale można to wszystko kupić w Hemie za rozsądną cenę (centrum). Ceny pokoju w akademikach wahają się między 350 a 435 euro.

Nijmegen_-_Belvedère_1900wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Na uczelni można znaleźć wszystko, co potrzebne do studiowania. W budynku biblioteki znajduje się kilkadziesiąt stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. Zazwyczaj studenci się tam uczą, rozwiązują zadania bądź drukują potrzebne materiały. W tym samym budynku znajdują się również kserokopiarki, gdzie po doładowaniu swojej karty studenckiej wyznaczoną kwotą można korzystać z drukowania i kserowania. Skanowanie jest bezpłatne. Możliwe jest także wynajęcie odpowiednich salek, gdzie panuje totalna cisza i można spotkać się z grupą w celu np. przygotowania projektów.

StadhuisNijmegen_Rijksmonument31121wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Opis niektórych kursów

– Dutch History, Politics and Culture – stosunkowo prosty kurs. Zaliczenie polega na napisaniu 2 krótkich i 2 dłuższych esejów na podane przez prowadzącego tematy. W razie niesatysfakcjonującej oceny na koniec semestru, istnieje możliwość poprawienia eseju.

– Quantitative Research Methods – ciekawy kurs, polegający na pracy z programem SPSS. Do łatwych jednak nie należy. Wiele osób nie jest w stanie uzyskać zaliczenia. Na szczęście kurs odbywa się w pierwszej połowie semestru, dlatego możliwe jest poprawienie go pod koniec drugiej połowy (w czerwcu). Kurs składa się z 3 zajęć w tygodniu: wykładu, ćwiczeń oraz zajęć, na których omawiane są rozwiązania zadań zleconych studentom.

– Introduction to Business Communication – kurs o niskim stopniu trudności. Aby uzyskać zaliczenie, trzeba zdać egzamin i wykonać projekt grupowy. Możliwy samodzielny dobór grup. Po wykonaniu, projekt trzeba zaprezentować.

– Theorising Spatial Practices – początkowo kurs wydaje się trudny. Na zaliczenie należy wykonać 2 zadania w grupie, które są narzucone z góry oraz zdać egzamin. Egzamin jest bardziej „filozoficzny” niż sprawdzający faktyczną wiedzę, można mieć ze sobą notatki. Praca w grupie z ludźmi z różnych krajów jest bardzo ciekawym doświadczeniem.

International Office

Na uczelni panuje bardzo dobra organizacja. Student otrzymuje wszelkie materiały informacyjne na temat miasta, uczelni. W razie problemów zawsze może się zgłosić do International Office, gdzie zostanie mu udzielona pomoc bądź uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Waalbrug_vanuit_de_havenwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Rozrywka

W Nijmegen nie znajdziemy wielu klubów czy dużych galerii handlowych. Imprezy taneczne odbywają się w niektórych pubach, jednak momentami bywa tam bardzo tłoczno. Są pizzerie, kina, inne knajpki z jedzeniem. Można znaleźć także firmowe sklepy znanych marek. Jeśli chodzi o sport, to przy Radboud działa ośrodek sportowy, można tam wykupić karnet i korzystać z ich szerokiej oferty.

Holandia jest małym krajem, z Nijmegen bardzo szybko można dostać się do Rotterdamu, Hagi czy Amsterdamu. Korzystnym rozwiązaniem jest zakup biletu grupowego, o którym radzimy dowiedzieć się więcej po przyjeździe. W przypadku zebrania 10-osobowej grupy (specjalne grupy stworzone w tym celu na facebooku) bilet w dwie strony na jeden dzień kosztuje 7 euro.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s