Münster – Westfälische Wilhelms-Universität

dnia

Münster jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii. Szacuje się, że co roku przyjeżdża tu ok. pięć milionów turystów. W 2004 roku nocowało ich tu pół miliona, z czego prawie 50 tysięcy było obcokrajowcami.

Dużą część stanowią Holendrzy, którzy przyjeżdżają masowo na zakupy podczas imprez jak jarmark wigilijny ale także i ze względu na powiązania miasta z dziejami Holandii: podpisanie pokoju westfalskiego w 1648 w Münster zapoczątkowało państwowość Republiki Zjednoczonych Prowincji, która odzyskała niepodległość od korony hiszpańskiej. W mieście przebywa także wielu innych, przede wszystkim młodych, obcokrajowców, studiujących tu na uniwersytecie i w innych szkołach wyższych.

Ze względu na dużą liczbę studentów i małe uprzemysłowienie, Münster sprawia wrażenie miasta, w którym kwitnie życie towarzyskie, czego dowodem są liczne knajpy i kawiarnie. W 2004 roku miasto wygrało w swojej kategorii nagrodę LivCom przyznawaną miastom o najwyższej jakości życia na świecie.

Market_Square_Münsterwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda jest bardzo podobna do pogody panującej w Polsce choć klimat jest nieco cieplejszy. Roczne amplitudy temperatur w mieście wahają się pomiędzy 1 – 25 stopni Celsjusza. Od maja aż po październik spodziewać się możemy dość ciepłych warunków pogodowych pomiędzy 14 a 25 sopni. W okresie zimowym temperatura zwykle nie schodzi poniżej zera.

Koszty utrzymania

Ceny żywności w dyskontach (Aldi, Lidl) są nieznacznie wyższe niż w Polsce, bardzo drogi jest transport (całe szczęście na początku semestru jest możliwość kupna biletu semestralnego na cały land Nadrenii Północnej Westfalii koszt 230€ – zwróci się już po 2 tygodniach), droższe są również usługi typu fryzjer oraz ceny w restauracjach i barach. Koszt mieszkania w przypadku akademików to około 240€/miesiąc lub 320€ jeśli interesuje nas pokój jednoosobowy. Ceny w WG oscylują między 300 a 350€/miesiąc.

Warunki mieszkaniowe to największa przeszkoda do studiowania w Münster, miejsc jest mniej niż studentów, aby dostać akademik trzeba aplikować naprawdę wcześnie. Kampus Steinfurt jest dla osób, które nie lubią dojeżdżać i dobrze odnajduje się w akademikowej atmosferze. Dla osób, dla których dojazd nie stanowi problemu (40 minut pociągiem lub godzina autobusem) polecam kampus przy Orleans Ring, ma on kilka zasadniczych zalet wynikających z jego położenia, a mianowicie: jest blisko do sklepów, obiektów sportowych, centrum językowego, biblioteki, wydziału architektury (dla architektów zdecydowanie  to najlepsza opcja), lodowiska, zaś dojazd do centrum rowerem zajmuje około piętnastu minut. Plusem jest również obcowanie z Erasmusami nie tylko z wydziału chemicznego.

Mieszkanie w tzw. WG (Wohngemeinschaft), czyli wynajmowanie pokoju w mieszkaniu z innymi ludźmi to stanowczo najlepsze rozwiązanie. Bardzo łatwo trafić na odpowiednich współlokatorów oraz wybitnie dobrą lokalizację (Leonardo campus). Dla osób poszukujących takiego rozwiązania polecam stronę wg-gesucht.de.

Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą rzeczy tak oczywiste, że często się o nich zapomina, jak np. firanki. Oraz coś do jedzenia, jeżeli mamy zamiar przyjechać w niedzielę, gdyż tego dnia wszystkie sklepy są zamknięte.

Germany,_Nordrhein-Westfalen,_Münster_(1),_Erbdrostenhofwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Uczelnia

Uniwersytet jest publiczny i jak podaje strona uczelni liczy 37 200 studentów, z czego 9 procentów to studenci zagraniczni. Studenci zagraniczni, z którymi ma się kontakt to oczywiście nie tak liczna grupa, ponieważ raczej ogranicza się ona do innych Erasmusów, których jest podobno około 300. Uniwersytet prezentuje się dość imponująco ze wspomnianą już główną siedzibą w zamku. Inne budynki uczelni są bardzo dobrze przygotowane do pełnienia swoich funkcji. Na WWU (Westfälische Wilhelms-Universität) nie trzeba się zapisywać na przedmioty, tylko na egzaminy, a terminy tych zapisów dla Erasmusów w semestrze zimowym są nie wcześniejsze niż początek grudnia. Zatem jest sporo czasu aby pochodzić na różne zajęcia i sprawdzić, które najbardziej nam odpowiadają, jednak trzeba pamiętać, że każdy przedmiot jest dość intensywny i lepiej dość szybko decydować o swoim ostatecznym planie zajęć, aby zbyt dużo nie przegapić.

Muenster_Aschendorff0183wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki studiowania na WWU są bardzo dobre. Główna biblioteka znajduje się zaraz obok wydziału ekonomicznego. Znajdują się tam też komputery, z których można zawsze skorzystać. Nie ma problemu ze skorzystania z samoobsługowej maszyny do kserowania, za które płacimy Mensa kartą czyli kartą do stołówki. Można ją naładować w każdej stołówce. Komputery można również znaleźć w innych bibliotekach, których jest dość sporo w Münster. Aby znaleźć potrzebną książkę wykorzystuje się podobny system komputerowy jaki istnieje na SGH, to znaczy dzięki stronie bibliotecznej można odnaleźć sygnaturę książki, ale też bibliotekę, w której się ona znajduje. Może się okazać, że aby zdobyć książki z jednego przedmiotu trzeba będzie odwiedzić sporo bibliotek. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niektóre książki mogą być przechowywane w biurach wykładowców. Trzeba też pamiętać aby wypożyczone książki oddać na czas, ponieważ kara za każdy dzień zwłoki wynosi 1 euro za jeden dzień przetrzymania jednej książki.

Muenster,Prinzipalmarkt06wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Życie studenckie

Oferta sportowa jest naprawdę bogata, każdy znajdzie coś dla siebie a koszt zajęć jest zwyczajnie mały (przeważnie 15€/semestr). W ofercie jest judo, grappling czy też kurs salsy i wiele więcej. Zajęcia sportowe to jedna z najlepszych możliwości spędzania wolnego czasu dla osób nieprzepadających za imprezami klubowymi.

Życie studenckie rozgrywa się głównie we środy, piątki oraz soboty. W każdy wtorek w barze Fial jest organizowane spotkanie dla Erasmusów tzw. Stammtisch. Warto tam przyjść szczególnie na początku wymiany, aby poznać trochę ludzi.

Kluby – jednym z miejsc jest Favelacamp. Z czystym sumieniem można polecić go każdej osobie lubiącej muzykę techno/minimal.

Podróże – do połowy grudnia, najczęściej w weekendy, organizowane są wyjazdy do różnych niemieckich miejscowości. Aby pojechać na taką wycieczkę, wystarczy zapisać się na stronie International Office. Ciekawą alternatywą jest podróżowanie na własną rękę z biletem semestralnym. Wyjazdy do sąsiednich krajów (Belgia, Holandia) wiążą się z nieco większymi kosztami, jednak warto zainwestować trochę pieniędzy i je odwiedzić.

International Office

Zaraz po przyjeździe w pierwszej kolejności trafia się do swojego miejsca zakwaterowania. Ważne jest, że jeżeli zamieszka się w akademiku, to należy sprawdzić godziny odbioru kluczy, które są raczej dość ograniczone. Ma być to dzień powszedni i w ciągu dnia jest tylko jakieś 4-5 godzin aby je odebrać, w związku z tym należy tak zaplanować przyjazd, aby nie było sytuacji, w której nie mamy się gdzie podziać. Uczelnia przydziela dwóch buddy, jednego ogólnego z samego uniwersytetu i jednego z wydziału ekonomicznego. Wszyscy mieli odczucie, że owi buddy nie byli zbyt pomocni, a kontakt z nimi był bardzo ograniczony.

PrinzipalmarktMuensterNachtwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Na początku organizowany jest „Orientation Week”, w którym warto wziąć udział aby wiedzieć co, gdzie i kiedy załatwić. Wydział ekonomiczny organizuje również „Welcome Breakfast”, na którym można się dowiedzieć ważnych rzeczy, takich jak terminy zapisów na egzaminy, czy też do kogo pisać aby się na nie zapisać. Na początku semestru ustala się również spotkanie z wydziałową koordynatorką. Generalnie na początku jest się ściśle „pilnowanym” jeśli chodzi o terminy. Ma się też możliwość aplikowania na Sprachtandem, czyli do roli partnera w dyskusji w wybranym języku. Może okazać się to jednak trudne do osiągnięcia. Kontakt z International Office również przebiegał bez problemu. Ich biuro znajduje się po prawej stronie od zamku, a na początku semestru można u nich wypożyczyć trochę sprzętów kuchennych i innych potrzebnych rzeczy. Co jakiś czas organizacja ESS (Exchange Student Service) przygotowuje różne wydarzenia, jak imprezę Erasmusową, pokaz filmu czy wyjazd do Berlina. Jechać do Berlina oczywiście warto, ale nie należy się spodziewać za dużo po ESS, ponieważ ich rola ogranicza się głównie do zapewnienia autokaru i noclegu w hostelu. Koszt takiej wycieczki to 80 euro.

Podsumowanie

Jadąc do Münster nie można mówić o szoku kulturowym. Oczywiście jest parę różnic, jak np. to, że studenci niemieccy nie klaszczą, tylko zamiast tego pukają w stół. Jedynym chyba wyzwaniem, do którego można się jednak bardzo szybko przyzwyczaić, jest przestawienie się na całkowite sortowanie śmieci. Niemcy mają osobne kontenery na bardzo wiele rzeczy i różne śmietniki znajdują się dosłownie wszędzie. W Münster panuje kultura rowerów – statystyki mówią, że średnio na jednego mieszkańca przypadają dwa rowery. Oznacza to, że są tutaj ściśle określone zasady dotyczące ich użytkowania. Jazda po zmroku bez światełek jest nielegalna i można zapłacić spory mandat. Zdarzają się również kradzieże rowerów, dlatego trzeba mieć dobre zapięcie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s