Paryż – IESEG School of Management

dnia

Paryża chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to miasto niezwykłe, wyróżniające się bardzo bogatą mieszanką kulturową. Daje szansę na rozwój w wielu kategoriach, pozwala na obcowanie ze sztuką w każdej postaci. Dlatego też możliwości spędzania wolnego czasu w Paryżu są nieograniczone. Pomimo tych wszystkich zalet, musimy jednak pamiętać o relatywnie wysokich kosztach utrzymania i cenach ogólnie.

CanalSaint-martinwikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Pogoda w Paryżu nie różni się znacząco od tej w Poznaniu. Nasi studenci zauważają, że temperatura powietrza jest zazwyczaj o kilka stopni wyższa.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania w Paryżu są wysokie. Stypendium otrzymywane w ramach programu Erasmus+ zazwyczaj pokrywa jedynie większą część opłat za zakwaterowanie. We Francji można jednak aplikować o dofinansowanie do kosztów mieszkania, które nie jest trudno otrzymać (do tego należy założyć wcześniej konto w banku francuskim). Jeśli chodzi o zakupy, to ceny w supermarketach potrafią znacznie się różnić w zależności  od lokalizacji sklepu. Te na obrzeżach miasta są zazwyczaj znacznie tańsze niż te w centrum, nawet w oddziałach tej samej sieci (np. Carrefour). Miesięczna karta na transport publiczny kosztuje niecałe 40€. Karta SIM z dostępem do internetu kosztuje miesięcznie 20€. Poza tym, na codzienne wydatki (jedzenie, wyjścia ze znajomymi, itd.) trzeba wydać co najmniej 300€ miesięcznie.  Uczelnia oferuje możliwości zatrudnienia jako opiekun/opiekunka dla dziecka u rodziny francuskiej wraz z nauczaniem języka angielskiego. W trakcie semestru jednak jest ciężko pogodzić pracę z zajęciami. Inna praca dorywcza dla studentów w Paryżu jest trudno dostępna, największe szanse mają Ci, którzy perfekcyjnie mówią po francusku. Dla zdeterminowanych studentów z bardzo dobrą znajomością języka francuskiego i angielskiego istnieją szanse na znalezienie stażu.

Eiffelturm1wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Warunki mieszkaniowe

Oferty mieszkaniowe przesyłane przez uczelnie nie są zbyt korzystne. Proponowane akademiki kosztują ponad 700€ miesięcznie wraz z opłatami (jednoosobowe „studio” z łazienką i kącikiem kuchennym, łącznie 18 m2). Nasi studenci najczęściej kontaktują się przed wyjazdem i szukają mieszkania samodzielnie, co jest znacznie tańszą opcją niż oferowane akademiki (pokój jednoosobowy – 600€, pokój dwuosobowy – 400€). Przy szukaniu mieszkania „na własną rękę” trzeba być jednak bardzo ostrożnym, gdyż w sieci ogłasza się wielu oszustów. W miarę możliwości radzimy zacząć poszukiwania z dużym wyprzedzeniem, poprosić znajomego na miejscu o obejrzenie mieszkania i zapoznanie się z właścicielem.

Uczelnia

Warunki studiowania nasi studenci oceniają jako bardzo dobre. IESEG School of Management jest szkołą prywatną, która mieści się w samym Łuku Triumfalnym w biznesowej dzielnicy Paryża – La Defense. Jest to nowoczesny budynek, przyjazny studentom, z przestrzenią do nauki, kafeterią, kanapami. W bibliotece i innych salach znajdują się komputery, na całej uczelni można korzystać z internetu. Po aktywacji i doładowaniu konta na stronie internetowej, karta studencka umożliwia korzystanie z ksero.

Elysée_Palace,_Paris_2005wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Przedmioty prowadzone są w bardzo różnej formie: zajęcia interaktywne, seminaria, oraz tzw. kursy intensywne, które polegają na realizacji jednego przedmiotu w ciągu tygodnia z egzaminem ostatniego dnia. W związku z różnymi typami zajęć, plan zajęć zmienia się każdego tygodnia. Wszystkie zajęcia są obowiązkowe. Stopień trudności jest porównywalny do zajęć prowadzonych na UEP-ie, niektóre zajęcia są łatwiejsze, niektóre trudniejsze. W trakcie semestru należy uczyć się systematycznie, pisać eseje, przygotowywać prezentacje, rozwiązywać case studies, pracować w grupach. Forma zaliczenia to zazwyczaj egzamin pisemny lub prezentacja, które wraz z zadaniami wykonywanymi w ciągu semestru sumują się i składają na ocenę końcową. Nie obowiązuje podział na ćwiczenia i wykłady. Prowadzący są otwarci i dostępni, chętnie odpowiadają na pytania studentów i pomagają w rozwiązywaniu problemów.

W trakcie uzupełniania Learning Agreement warto pamiętać, że wybór zajęć nie jest ograniczony, tzn., że dostępne są dla nas przedmioty z każdego roku, w tym zajęcia dla studentów magisterki. Poza tym, na uczelni nie należy spodziewać się częstego posługiwania się językiem francuskim. Zazwyczaj większość studentów zagranicznych dopiero rozpoczyna nauką francuskiego podczas wymiany, tak więc głównie używanym językiem jest angielski.

HôtelDeVillewikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

International Office

Jakiś czas przed wyjazdem studenci otrzymują maila z tzw. „International Club” (zamiennik naszego ESN’u), w której otrzymują link do zamkniętej grupy na Facebook’u dla studentów z wymiany oraz członków organizacji zajmującej się studentami zagranicznymi. W grupie tej zamieszczane są przydatne informacje dotyczące uczelni, spraw administracyjnych, zakwaterowania i samego miasta. Tydzień przed rozpoczęciem semestru każdemu „Erasmusowi”  przydzielany jest tzw. „Buddy”, najczęściej jest to student z Francji. Organizacja studencka jest zatem aktywna i pomocna. Niestety, kontakty z International Office nie są do końca zadowalające, szczególnie z powodu niekorzystnych ofert zakwaterowania – konieczności płatności z góry za 6 miesięcy, brak zdjęć oferowanego mieszkania, brak dokładnych informacji, wysokie ceny.

Rozrywka

„International Club” średnio co tydzień organizuje specjalne wydarzenia dla studentów zagranicznych, tj. afterworki (wyjścia do baru ze zniżkami), pikniki, imprezy, wydarzenia kulturalne. Poza tym, organizowane są wycieczki do Brukseli i różnych rejonów Francji. Istnieje możliwość dołączenia do drużyn sportowych (piłkarska, siatkarska, itp.)

Sacre_Coeur_2009-02-28wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s