Lizbona – Católica Lisbon School of Business & Economics

Lizbona to niezwykle popularny wybór kandydatów aplikujących na wymianę zagraniczną w ramach programu Erasmus + na UEP. Według naszych studentów, którzy wyjazd do Lizbony mają już za sobą, to miasto wprost stworzone dla „Erasmusów”. Biorąc pod uwagę walory turystyczne, można opisywać je w samych superlatywach. W stolicy Portugalii nie można się nudzić! Zarówno spacer przez centrum miasta nad brzegiem Tagu, jak i odwiedziny w galeriach sztuki i muzeach, wycieczki nad ocean i inne atrakcje dostarczają wrażeń w ciągu całego semestru.

Miasto

Zabytkowa część miasta oczarowuje turystów, zwłaszcza wąskimi, urokliwymi uliczkami. Pomimo, że jest to europejska stolica, to nie przytłacza ona swoją wielkością. Liczba mieszkańców zbliżona jest do liczby mieszkańców Poznania. To, co zdecydowanie odróżnia Lizbonę od stolicy Wielkopolski, to multikulturowość. Można tam spotkać osoby z całego świata. Co więcej, przemieszczanie się jest łatwe, miasto posiada rozwiniętą sieć komunikacji publicznej – cztery linie metra, autobusy, tramwaje, pociągi podmiejskie na plaże.

Jerónimos_April_2009-4wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Pogoda

Temperatura powietrza na początku semestru zimowego (styczeń/luty) waha się zazwyczaj między 8-10 stopni. Niestety ze względu na brak ogrzewania w mieszkaniach jest to bardzo nieprzyjemny okres. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą cieplejszych ubrań. Od kwietnia pogoda sukcesywnie polepsza się, aż do fali upałów. Ze względu na położenie Lizbony nad rzeką i w pobliżu oceanu,  mimo upałów w ciągu dnia wieczorami potrafi być naprawdę chłodno.

Koszty utrzymania

Jeśli chodzi o koszty utrzymania, to stypendium zazwyczaj wystarcza na pokrycie różnicy tych kosztów między Polską a Portugalią. Wyjeżdżając do stolicy musimy zawsze pamiętać, że ceny będą wyższe niż w innych częściach kraju. Za wynajem pokoju jednoosobowego trzeba zapłacić około 350 euro, zaś dwuosobowego około 250 euro. Cena biletu miesięcznego na komunikację publiczną wynosi 36 euro. Na żywność nasi studenci w Lizbonie wydawali 100 – 160 euro miesięcznie, w zależności czy gotowali sami czy jadali na mieście. Na zakupy polecają Lidl, ze względu na przystępne ceny lub Pingo Dose, czyli portugalską Biedronkę. Alternatywą jest Mini Preço, lecz jakość produktów pozostawia wiele do życzenia.

Warunki mieszkaniowe

Uczelnia nie posiada własnych akademików, jednak przed wyjazdem przesyła plik z adresami i kontaktami do potencjalnych wynajmujących. Dobrym pomysłem jest szukać mieszkania/pokoju z już wliczonymi do czynszu opłatami. Dla studentów Católici najlepiej jest zakwaterować się w centrum (Saldahna, Marques de Pombal, Baixa/Chiado, Sao Sebastiao) – okolice żółtej i niebieskiej linii metra.

W Portugalii rzadko spotyka się centralne ogrzewanie w mieszkaniach, dlatego na okres zimowy konieczny jest zakup lub wynajęcie grzejnika. W innym przypadku zima jest ciężka do przetrwania. Z Polski warto zabrać ze sobą drugi aparat komórkowy (do portugalskiej karty SIM), kremy z filtrem (w Portugalii są bardzo drogie), podstawowe leki, kosmetyki (również o wiele droższe niż u nas).

Uczelnia

Católica Lisbon School of Business & Economics uznawana jest za jedną z najlepszych uczelni biznesowych i ekonomicznych w Portugalii. Decydując się na nią w ramach Erasmus +, trzeba być przygotowanym na wysokie wymagania, a przez to na konieczność dużego wkładu pracy. Studenci nigdy jednak nie żałują swojego wyboru, twierdząc, że zderzenie się z odmiennymi standardami nauczania i prowadzenia zajęć jest wyjątkowym doświadczeniem.

Católica to prywatna uczelnia wyposażona w bardzo nowoczesny sposób. Otwarta jest 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu, dlatego też nauka do późna czy praca nad projektami nie stanowią żadnego problemu. Posiada kilka sal komputerowych (otwartych także 24/7), w tym laboratorium Bloomberga. Każdy student na początku semestru otrzymuję legitymację „doładowaną” na ok. 5 euro, co pozwala na kserowanie i drukowanie materiałów (ksera na korytarzach, w salach komp. i bibliotece).  Na uczelni znajduje się biblioteka (dostęp bezpłatny), niestety podręczniki występują zazwyczaj w jednym egzemplarzu, okresy wypożyczenia są krótkie (14 dni), a pracownicy nie mówią po angielsku. Poza tym, w kantynie za ok. 5 eur można zjeść  smaczny obiad z deserem lub skompletować swój własny posiłek w bufecie (kawa, kanapki, pizza, itp.).

Semestr podzielony jest na dwa trymestry (po 6 tyg.), dlatego są też dwie sesje. Zapisy na przedmioty prowadzone są  w systemie „kto pierwszy, ten lepszy” – konkurencja jest naprawdę duża. Na Católice na stopniu Master są tylko wykłady – całą część praktyczną przedmiotu należy przyswoić samemu, na co poświęcić trzeba sporo czasu. Dodatkowo należy przychodzić przygotowanym na zajęcia (case’y, czytanie wyznaczonych rozdziałów).

Tram_28,_Lisbon,_20051011 (1)wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Opis niektórych przedmiotów:

Trymestr I:

  1. International Finance (prof. Rui Albuquerque) – zdecydowanie najtrudniejszy przedmiot. Szybkie tempo prowadzenia zajęć, najlepiej poczują się na nim pasjonaci finansów. Zaliczenie w postaci cotygodniowych problem setów (zadania teoretyczne i do policzenia w domu na bazie podręcznika), case study w grupie i egzaminu pisemnego.
  2. Mergers & Acquisitions (prof. Antonio Borges de Assunção) – niezbyt ciekawa forma prowadzenia zajęć. Wskazane jest posiadanie wiedzy w zakresie wyceny przedsiębiorstw. Zaliczenie w postaci trzech case’ów grupowych, jednego projektu fuzji lub przejęcia oraz egzaminu.
  3. Project Management (prof. Rute Xavier) – przedmiot mniej wymagający. Zaliczenie – projekt grupowy i egzamin.
  4. Financial Decision – Making in a Business Context (prof. Nelson Camanho) – przedmiot dający kompleksową wiedzę o finansach przedsiębiorstw, oczywiście w ograniczonym zakresie. Szybkie tempo prowadzenia zajęć. Dodatkowe wykłady przed egzaminem (powtórka). Zaliczenie – cotygodniowe problem sety na moodle oraz egzamin.

Trymestr II:

  1. Cross Culture Management (prof. Nazli Turan) – najprostszy, ale i najciekawszy przedmiot. Dający szerokie pojęcie o różnicach międzykulturowych w zarządzaniu i współpracy w zespole, szczególnie nabiera sensu w sytuacji przebywania na Erasmusie. Zaliczenie – egzamin oraz prezentacja grupowa.
  2. Economics of Business and Markets (prof. Fernando Branco) – przedmiot podobny do mikroekonomii, jednakże o bardziej praktycznym charakterze. Same zajęcia nieco traciły ze względu na problemy zdrowotne prowadzącego. Zaliczenie – cotygodniowe problem sety (zadania do policzenia w domu) oraz egzamin.

Podsumowując – Católica to bardzo wymagająca uczelnia, na której należy liczyć się z koniecznością dużego nakładu pracy samodzielnej jak i grupowej. Z każdego przedmiotu pisze się rozbudowane egzaminy, nawet z tych pozornie „prostych” zajęć. Prowadzący są jednak doskonale przygotowani (każdy z pracowników Católici studiował zagranicą, najczęściej w USA) i otwarci na kontakt ze studentami.

Palacio_Belem_Lisboawikimedia.org (dostęp: 21.05.2016

International Office

International Office na Católice działa bez zastrzeżeń. Pracownicy są uczynni i pomocni, odpowiedzi na maile są wręcz natychmiastowe. Przebieg informacji działa bez zarzutu. Każdemu zagranicznemu studentowi wyznaczany jest tzw. „buddy”, czyli osoba, która ma służyć „Erasmusowi” wszelką pomocą (odebranie z lotniska, aklimatyzacja na początku wyjazdu).

Rozrywka

Będąc w Lizbonie łatwo jest podróżować. Wiele wycieczek organizowanych jest przez organizacje studenckie (głównie ErasmusLisboa). Warto także zaplanować coś na własną rękę – możliwość taką stwarzają tanie loty do Porto, na Maderę i Azory. Pociągiem podmiejskim można dotrzeć na plaże Cascais czy Estroil (bilet w obie strony ok. 4 EUR). Dla amatorów sportów wodnych polecamy szkółki surfingu. Wieczorami w pubach i klubach odbywa się wiele imprez studenckich i innych eventów.

Torre_de_Belém,_Lisboa,_Portugal,_2012-05-12,_DD_17wikimedia.org (dostęp: 21.05.2016)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s